Lékaři diagnostikovali Tomášovi ve třech letech poruchu autistického spektra (PAS). „Vyrůstal jako zdravý chlapec, pak se začal měnit. Ztratil jemnou motoriku, přestal mluvit, nechtěl si hrát s dětmi a vyhýbal se lidem,“ popisuje jeho matka.

Jako zdravotní sestra kvůli opatrování syna musela opustit zaměstnání. Mohl za to i odmítavý přístup chlapcova otce. „Nesmířil se s tím, že je Tomáš nemocný. Nezvládl to a opustil nás. Po roce byl rozvod a za další dva měsíce se zastřelil,“ popisuje paní Jaroslava, podle které si její muž představoval, že by syna dali do ústavu a žili si spokojený život bez něj. To ona odmítla.

Býval agresivní

Na Tomáše tak zůstala téměř sama. I když se jí snažili pomoci rodiče, kvůli vyššímu věku se jejich pomoci dobrovolně vzdala. Jednoduše proto, že dospívající chlapec býval někdy agresivní. „Lidé z něho mají strach, on to vnímá a rozhodí ho to,“ vysvětluje. Pomoc nakonec našla v Autis Centru. „Tady s ním děvčata dělají zázraky. Berou ho třeba na nákupy, aby věděl, jak se má chovat,“ popisuje maminka, že podpora organizace má mnoho dalších podob.

Tomáš není podle své matky žádný »Einstein«, nicméně některé věci v pohodě zvládá. „Miluje čtení a psaní. Dokáže přečíst text, ale jde o to, že má naučená celá slova. Nelze ho učit samostatná písmenka,“ říká paní Jaroslava, podle které zvládá i základní věci na internetu. Také má talent na místopis. „Miluje jízdu vlakem, má skvělou paměť na ulice ve městě. Zná i trasu z Budějovic do Prahy. Ten se neztratí,“ popisuje.

Musí mít přesný plán

Podle maminky nemá Tomáš žádnou představivost. Kvůli tomu musí mít naplánovaný každý den a informace o něm se dozvědět hned ráno. „I když děláme stejné činnosti, musím mu vždy popsat, co budeme dělat,“ vypráví maminka. Pokud by neměl plán, byl by podle ní nešťastný.

Nadějí stacionář?

Budoucnost Tomáše si jeho maminka nechce raději ani představovat. „Bojím se, co bude, až tu nebudu já. Nebo jen, kdybych třeba onemocněla… Staví se tu týdenní stacionář, tak na něj čekám,“ říká paní Jaroslava, která podle svých slov spíše přežívá. „Všechno šlo pryč. Přátelé i mé osobní zájmy,“ komentuje svůj život. Naději jí dává právě organizace Autis Centrum. Až dokončí stacionář, mohla by se snad vrátit alespoň v týdnu do práce.

Co je PAS?

Je to porucha vývoje sociální interakce a komunikace. Jde o vrozenou odlišnost ve vývoji a fungování mozku, která způsobuje, že dítě se chová a myslí jinak než jeho vrstevníci. Má potíže v komunikaci, nedokáže adekvátně reagovat na běžné situace. Na druhou stranu, v některých oblastech mohou lidé s autismem výrazně převyšovat ostatní, třeba v matematice, jazycích nebo umění.

Pomoci můžete i vy!

Organizace potřebuje na každý rok své činnosti asi osm milionů korun. Část pokryjí dotace a část dárci. Aby mohla své služby zdokonalovat nebo pomoci více lidem, potřebuje každou korunu. Váš dar pomůže mimo jiné vybavit týdenní stacionář pro dospívající děti s autismem speciálními pomůckami, například na muzikoterapii. Možnosti přispění najdete na www.autiscentrum.cz

Kontakt Autis Centrum, o. p. s.

Adresa: Plzeňská 2219/44 370 04 České Budějovice

IČ: 02426374 Telefon: 606 046 118

E-mail: info@autiscentrum.cz Web: www.autiscentrum.cz