Opatrnost je při pohybu na síti nezbytná, ale přehnané obavy vás můžou připravit o čas a pohodlí, které nákup z domova nabízí. O jeho oblíbenosti svědčí to, že v e-shopech nakupuje stále více lidí. A nejčastěji platí online.

Podle nejnovějších údajů společnosti Mastercad platí online kartou v e-shopech 61 % zákazníků. O jejich bezpečí při placení kartou se sice stará zákon (od 14. září platí nová směrnice o platebním styku PSD2), všechna rizika ale omezit nezvládne.

Znáte mobilní klíč?

Při pohybu na internetu i placení kartou se proto vyplatí opatrnost, obezřetnost a předvídavost. „Přístup do internetového bankovnictví a potvrzování plateb je jednodušší a bezpečnější pomocí tzv. mobilního klíče. Díky aplikaci George klíč nemusíte složitě přepisovat SMS kódy a aplikace poskytuje ochranu před phishingovými útoky, kdy se útočníci pomocí falešných emailů nebo webů snaží od klientů vylákat například kód pro potvrzení platby z SMS zprávy,” říká Filip Zeman, ředitel digitálních služeb v České spořitelně.

7 bezpečných rad pro internetové bankovnictví

Chraňte své bezpečnostní údaje

Nikdy nesdělujte své bezpečnostní údaje jiným lidem a nevkládejte je do aplikací, pokud si nejste jisti, že jste na bezpečných doménách.

Vlastní počítač to jistí

Do internetového bankovnictví se přihlašujte výhradně ze svého počítače či telefonu. Rozhodně zapomeňte na přístup z neznámých počítačů nebo z počítačů např. v internetových kavárnách.

Vyberte si bezpečné heslo

Heslo do internetového bankovnictví by mělo být unikátní a nepodobat se přístupovým údajům např. z emailu apod. Mělo by být dlouhé min. 12 znaků a obsahovat kombinace čísel, písmen a jiných znaků (např. !, *, apod.). Navíc je třeba ho pravidelně měnit.

Používejte antivirové programy

Nechce se vám utrácet za oficiální antivirové programy? Pozor! Aplikace, které si volně stáhnete, vás můžou přijít draho. Instalujte si na svůj počítač i chytrý telefon aplikace výhradně z oficiálních obchodů a pravidelně je aktualizujte.

Pozor na free Wi-Fi sítě

Milujete wi-fi sítě zdarma v obchodech nebo restauracích? Pozor! Na bezplatných otevřených Wi-Fi sítích se mohou »odposlechnout« vaše citlivá data (např. přihlašovací údaje). Jistotu nabízí »vlastní« mobilní data.

Na internetu nakupujte opatrně

Při nakupování na internetu si dejte pozor, od koho nakupujete. Zvažte, zda dovolíte obchodníkovi zapamatovat si údaje o kartě do příštího nákupu.

Sledujte svou banku

Sledujte informace o aktuálních hrozbách, které banky pravidelně zveřejňují na svých stránkách a v internetovém bankovnictví. „Aplikace George klíč také umožňuje v případě potřeby snadné spojení s naší klientskou linkou,“ dodává Filip Zeman.

Naletěli jste? Využijte chargeback!

Zaplatili jste v e-shopu kartou, ale zboží nedorazilo? Nebo k vám doputoval padělek místo originálu? Braňte se!

Nejprve kontaktujte příslušného internetového obchodníka. Pokud dělá »mrtvého brouka« nebo jste zjistili, že jde o falešný eshop, obraťte se na banku a požádejte o chargeback.

Chargeback je zjednodušeně řečeno reklamace služby nebo zboží, za které jste platili kartou. Stačí doložit chybu nebo podvod na straně obchodníka, banka ho v jednání zastoupí a finanční prostředky vám ve většině případů vrátí zpět na účet.

„Reklamace skrze službu chargeback v drtivé většině případů vyřizujeme do 24 hodiny. Od klientů požadujeme pouze důkaz, že reklamovaný nákup proběhl, k čemuž nám stačí například výpis z internetového bankovnictví,“ říká Filip Hrubý, tiskový mluvčí České spořitelny.

Podle něj se vloni na Českou spořitelnu obrátilo zhruba 14 000 klientů, kteří reklamovali zboží či služby, zaplacené kartou v internetových e-shopech. „Jde o třetinový nárůst reklamací, což víceméně odpovídá nárůstu nakupování v eshopech obecně,“ dodává Filip Hrubý, podle kterého se daří uspokojivě vyřešit více než 90 procent těchto reklamací.

Kdy lze chargeback využít?

*zboží nebylo dodáno

*zboží bylo dodáno poškozené

*zboží neodpovídá popisu a fotografiím

*obchodník odmítá akceptovat odstoupení od kupní smlouvy

*obchodník se zákazníkem ohledně reklamace nekomunikuje

VIDEO: Ukradli totožnosti lidí na internetu a napůjčovali si osm milionů korun.

Video
délka: 00:09.13

Ukradli totožnosti lidí na internetu a napůjčovali si osm milionů korun. Blesk, Michal Charbulák