„Vše se vleče od roku 2006, kdy jsem se chystala na operaci kolene a rychle jsem potřebovala pořešit koupelnu. Potřebovala jsem totiž vybudovat sprchový kout,“ začíná vyprávět svůj příběh paní Miloslava s tím, že se rozhodla najít si toho správného řemeslníka přes inzerát. „Ozvalo se mi hned několik lidí a jelikož jsem spěchala, zvolila jsem si pana Václava Kováře ze Suchdola u Kutné Hory. Slíbil, že to bude rychlé a proto jsem mu složila zálohu 88 tisíc,“ dále pokračuje seniorka. A k tomu měla platit dalších 60 tisíc za práci řemeslníků. Jenže… Obklady a sanita nakonec neodpovídali tomu, které si paní Miloslava vybrala v katalogu a u pana Kováře objednala. „Bylo to zboží podřadné kvality, nějaká polská náhražka. Záchod byl šedivý, bidet bílý, vše neznačkové. I sprchový kout byl nekvalitní,“ stěžuje si Pešková. Paní Miloslava dále vydala „vychytralému“ řemeslníkovi 2800 korun za desku ke kuchyňskému stolečku, 7 000 za strop, který nakonec stejně spadl a 15 tisíc za knihovnu do obýváku. Ale zatímco špatně zrekonstruovanou koupelnu a stoleček dodal, knihovnu nikoliv…
„Žádala jsem od pana Kováře opakovaně slevu na koupelnu a chtěla knihovnu. Jenže z něj se stal mezitím bezdomovec, přihlásil se k trvalému pobytu na obecní úřad Suchdol 1 a podnikal dál obdobným stylem, jako v mém případě, okrádal, bral zálohy, nevyúčtoval,“ dále říká seniorka.
Snaha paní Peškové se dohodnout trvala několik let, podala několik trestních oznámení, našla další poškozené, až se celý případ dostal k soudu. „Ten mi xkrát přiznal 50 tisíc (pozn.red. 15 tisíc za knihovnu a 25 tisíc za koupelnu). S úroky to dělá dokonce 64 tisíc. Ale ten problém je v tom, že exekutor z něj nedokáže nic dostat, když je nahlášený na úřadě a zjistil taky, že má na sebe 31 exekucí už,“ šokuje Miloslava a druhým dechem dodává, že před pár dny jí přišel dopis, že se exekuce zastavuje pro nemajetnost.
Podvedl ji i další!
Bohužel špatná zkušenost s řemeslníky se paní Miloslavě opakovala. Nedlouho po té první si nechala vykopat přípojku na kanalizaci. „Dohromady mi oba dluží 150 tisíc. Ten druhý si ode mne vzal zálohu 20 tisíc a další 55 od mého přítele, když jsme nebyla doma. S výkopem začal, ale nedokončil ho. Právníci mi totiž tvrdí, že zaplacená záloha se stává majetkem zhotovitele díla, který může s penězi nakládat dle své libosti. A to tedy nechápu,“ říká důchodkyně naštvaně. I v druhém případě má v ruce rozsudek soudu a exekuční příkaz…
Řemeslník dluží paní Miloslavě 50 tisíc už 8 let! Tereza Hodáliková, Tomáš Polák, David Malík
Řemeslník Kovář: Až mi nebude házet klacky pod nohy, tak budu platit
Blesk dal samozřejmě prostor i panu Kovářovi, aby se vyjádřil k celému případu. „S paní Peškovou se to táhne už 8 let, kdy mi neustále hází klacky pod nohy a dává mě do médií. Já pak přicházím o práci a tím pádem já nejsem schopný jí dluh splatit. Já navíc s tím dluhem ani nesouhlasím, určil ho soud a pochybní znalci,“ vyjádřil se Václav Kovář s tím, že je to jeho věc, kde má trvalé bydliště. „Myslím si, že Pešková vše dělá jako cílený útok proti mé osobě a že překračuje lidské mravy,“ dále pokračoval. Celé jeho vyjádření si můžete pustit v pondělních Bleskových zprávách.
Odborník: Řemeslníkům nedávejte vysoké zálohy!
Paní Pešková už neví, na koho se obrátit, proto zkusila oslovit i Ombudsmana Blesku. Co na její případ říká vedoucí právního oddělení dTestu Lukáš Zelený? „Nejprve je třeba říci, že nebylo šťastnou variantou hledat šikovného řemeslníka přes inzerát, a cennou radou pro všechny by mělo být, že řemeslníka je třeba k práci a výsledkům motivovat. Proto příliš vysoké zálohy spotřebitelům platit nedoporučuji,“ řekl k příběhu paní Peškové s tím, že záloha na práce a materiál rozhodně nemusí pokrýt většinu předpokládaných nákladů.
„Na její výši se musí obě strany shodnout. A pokud se spotřebiteli jeví záloha u neznámého řemeslníka jako příliš vysoká, raději ať zvolí jiného. Záloha není nic jiného než větší či menší část odměny za práci (a materiál) daná předem a předáním se skutečně stává součástí majetku zhotovitele, na tom není nic překvapujícího,“ dále pokračuje Zelený.
Mgr. Lukáš Zelený: Podejte návrh na zahájení insolvenčního řízení
„Spotřebitelka i přes všechny nesnáze vše řešila a dovedla do fáze vykonatelných soudních rozhodnutí. Navrácení částek v přiznaných nárocích však narazilo na realitu nemajetnosti povinných, tj. jejích dlužníků. Pokud každý poškozený vše řeší individuálně a časem jich jen přibývá, je skutečně malá šance na získání celé částky. V případě většího počtu věřitelů je možnost podat návrh na zahájení insolvenčního řízení, který by se řešil konkurzem dlužníka. Vše, co má, by se rozdělilo mezi všechny přihlášené věřitele, tj. poškozené jeho nesolventností. Když si člověk uvědomí, jak snadno může přijít o peníze a jak těžko je může získat zpět nebo je ztratit nadobro, o to více bude platit po menších částkách a vždy za to, co už bude hotové a bude si to moci zkontrolovat.
Co se týče odnětí živnostenského oprávnění, to může učinit jen ten, kdo ho uděluje, a to příslušný živnostenský úřad. Může tak učinit na základě podnětů jiných orgánů při soustavném porušování právních předpisů ze strany daného živnostníka.“
Potřebujete ombudsmana Blesku? Napište nám!
Na adresu redakce: Blesk OMBUDSMAN, Komunardů 42, 170 00 Praha 7, nebo na mailovou adresu: ombudsman@blesk. Podmínkou je zveřejnění vaší fotografie a natočení reportáže.
POZOR! Neposílejte originály dokumentů, jen kopie, redakce je z kapacitních důvodů nemůže vracet!