I přesto všechno tu ale kromě několika druhů extrémně otužilých zvířat žije i několik stovek lidí – polárních výzkumníků. Kruté mrazy dosud zvládali jen díky spalování tisíců tun ropy a topných olejů ročně. Jenže... Časy se mění!

Fotogalerie
3 fotografie

Belgičtí polárníci před dvěma týdny uvedli do provozu supermoderní stanici, která je stoprocentně ekologická. Během jejího provozu neunikne do vzduchu ani jeden jediný gram skleníkových plynů, které jsou zodpovědné za globální oteplování a nepřímo tak i tání samotných ledovců. Jak to dokázali?

Slunce a vítr

Místo nafty se Belgičané spoléhají na alternativní zdroje energie. Budova je postavena tak, aby co nejlépe teplo akumulovala.

Energii pro stanici zabezpečují solární panely a větrné turbíny a nadbytečná energie se ukládá do akumulátorů. Voda se získává roztopením sněhu a téměř všechnu (ze sprch, kuchyní, ale i z toalet) účinně recyklují díky speciálním nádržím s bakteriemi, které odpad biologicky likvidují. Jen zlomek nezpracovatelného odpadu se ukládá do zásobníku a ten jednou za rok vyvezou domů do Belgie.

Superizolace

I budova stanice je postavena z nejúspornějších materiálů. Před krutými povětrnostními podmínkami a úniky tepla ji chrání devět vrstev izolace: nerezová ocel, izolační pěna, silikon, laminát, polystyren s příměsí uhlíku, opět laminát, karton, hliníková fólie a vrstva vlny. Okna jsou složena ze tří vrstev skleněných tabulí, které jsou potažené zrcadlovým filmem. Mezi jednotlivými tabulemi je 40 cm vakuová vrstva.

Belgičtí polárníci takto chtějí demonstrovat, že alternativní zdroje energie a nové konstrukční technologie mohou výrazně pomoci při snižování emisí skleníkových plynů.

A jak citovaly agentury ředitele projektu Alaina Huberta: „Když jde takovouto stanici vybudovat v Antarktidě, tak to musí jít i kdekoliv jinde. Máme kapacity, technologie i vědomosti, se kterými můžeme změnit svět.“