Video
délka: 02:41.88

The Dark Pictures Anthology: House of Ashes - trailer Bandai Namco Entertainment

Třetí díl The Dark Pictures Anthology nazvaný House of Ashes pokračuje v hratelnosti, kterou přinesly předchozí části Man of Medan a Little Hope. Opět tedy nejde o videohru jako takovou, ale interaktivní film, který ovlivňujete svým rozhodováním. Tentokrát se děj neodehrává na strašidelné lodi ani v prokletém městečku, ale v Iráku roku 2003. Tedy až po intru, které mapuje děsivé události v Akkadu, které se staly 2231 př. n. l. Úvod je to vskutku atmosférický a temný.

Slušné obsazení plné zajímavých postav

House of Ashes lze hrát v jednom, nebo v lepším případě s kamarády. Sdílený příběh nabízí možnost online hry. Mnohem zábavnější je ale filmová noc, které se může lokálně zúčastnit až pět hráčů najednou, přičemž jim stačí jeden jediný ovladač. Ten si mezi sebou budou předávat. Příběh představí pětici hlavních hrdinů. Těmi jsou agentka CIA Rachel King (S tváří i hlasem hvězdy série Muzikál ze střední Ashley Tisdale.) a její odloučený manžel, podplukovník Eric King, který přišel o nohu.

S rozchodem s pragmatickou Rachel se stále nesmířil. Dále se seznámíte s poručíkem Jasonem Kolchekem, který až moc dbá na pravidla, a dobrosrdečným seržantem Nickem Kayem. Ten však nemá čistou hlavu, protože ho trápí jeho vztah se stále vdanou Rachel. Posledním do party se stane nedobrovolně poručík irácké armády Salim Othman. Ten byl na poslední chvíli povolán do akce a netouží po ničem jiném, než návratu domů, aby stihl synovy narozeniny. Postavy jsou dobře napsané.

Lekačky dokážou vyděsit

Jejich chování je uvěřitelné. Každý hráč, nebo v případě House of Ashes spíše divák, si mezi nimi najde favorita. Příběh je celkově povedený a baví. Atmosféra je dobrá, a i když celkově hra nepatří k nejděsivějším, nelze jí upřít chvilkovou strašidelnost. Z některých lekaček navíc opravdu hrozí infarkt. Hrdinové se v prastarém mezopotamském chrámu utkají s ohyzdnými stvůrami, které připomínají netopýry. Jde snad o bájné upíry? Krvelační jsou na to dost.

Nechci spoilovat, takže abyste zjistili pravdu o těchto zrůdách, budete si muset House of Ashes zahrát. Oproti předchozím dvěma dílům, si tvůrci ze Supermassive Games, kteří stojí také za obdobnou sérií Until Dawn, připravili novinku. Pryč jsou části, v nichž jdete z bodu A do bodu B a titul se tváří, že vám dává možnost volného pohybu. Tedy takovéto pasáže nechybí, ale tentokrát je nesnímá kamera z izometrického nadhledu, ale zpoza vašich zad. Iluze hraní je proto ještě větší.

Kamera ve volných segmentech i QTE jsou tragédie

Jenže tyto části House of Ashes patří k těm nejhorším, které nabízí. Kamera je totiž neposedná a vypadá, jako by ji držel epileptik při záchvatu. Často nevidíte nic. Během hraní, pardon sledování, dostanete tradičně nápovědy v podobě předtuch. Ty vás varují, že si musíte dávat v následující pasáži pozor, jinak může vaše postava zemřít. Bohužel se nejedná často o volby, na které máte čas. Otravné quick time eventy (události v reálném čase) se vrátily. A je to s nimi pruda jako kdykoliv předtím.

V několikaminutových segmentech se prostě zničehonic zjeví na obrazovce tlačítko, které musíte včas zmáčknout. A pokud to nestihnete, máte smolíka a vaše postava může zemřít. Hrozný opruz. Na druhou stranu hra nabízí dost voleb k tomu, aby stála i za druhé nebo třetí zahrání. Příběh opět vypráví kurátor, jak tomu bylo i v předchozích dílech. Připlatit si lze i za Kurátorův sestřih, který nabízí hru z pohledu jiných postav. Než dojdete na konec příběhu, uplyne zhruba šest hodin.

House of Ashes je jasně nejlepším dílem série

To při snížené ceně a velké znovuhratelnosti není marné. Co se technické stránky týče, je na House of Ashes radost pohledět. Unreal Engine 4 byl využit parádně a zejména modely postav vypadají velmi realisticky. Ale i prostředí ujde. Co však zamrzí, je trhání hry. Tomu se šlo jistě na PlayStation 5 vyvarovat. Podpora DualSense je cítit. Dabing je pak profesionální stejně jako hudba a ozvučení. Pokud máte rádi interaktivní filmy, House of Ashes vás jistě potěší. Je nejlepší z celé série. S tou se opět setkáme za rok, kdy vyjde další díl The Devil in Me, který má být završením první sezóny.

Fotogalerie
75 fotografií

Hodnocení Blesk.cz: 73 %

Plusy:
Jednoznačně nejlepší díl série
Zajímavý příběh
Několik infarktových lekaček
Zábavný multiplayer
Znovuhratelnost
Hezká grafika
 
Minusy:
Stále ten samý koncept interaktivního filmu
Quick time eventy jsou pořád otravné
Jedna chyba se může rovnat smrti postavy
Volná kamera v několika úsecích je děs
Občasné trhání
 
Infobox
Datum vydání: 22. říjen 2021
Platformy: PlayStation 5 (recenzováno), Xbox Series X/S, PlayStation 4, Xbox One, PC
Cena: 799 Kč
Výrobce: Supermassive Games
Vydavatel: Bandai Namco Entertainment
Distributor v ČR: Cenega
Jazyk: AJ
Oficiální stránka hry