Téměř osm desítek zadržených lidí podle policistů pobouřilo rodiny, které si přišly vychutnat pohodu na pláži. Mnozí turisté nebyli dostatečně oblečeni a zahraniční páry se k sobě prý chovaly moc důvěrně. Opalující se ženy se zase nezřídka ocitají pod palbou pohledů početných skupin mužů. Mezi osobami předvedenými před prokurátora se proto mohou ocitnout i zevlouni a hrozí jim obvinění z voyerismu. V úterý o tom informoval server zpravodajské televize CNN.

Fotogalerie
1 fotografie


Jiný kraj, jiný mrav

Dubajské úřady chtějí současnou mravnostní kampaní západním cizincům připomenout, že Dubaj má sice velkolepé mrakodrapy a hotely, ale zároveň je to město v konzervativní muslimské zemi. Na plážích se proto objevily několikajazyčné tabule varující před převlékáním na veřejnosti a koupáním bez horní části plavek.

Město nechalo na pobřeží postavit věže, z nichž policisté dohlížejí na chování turistů, a další jejich kolegové terén procházejí. Aby se zabránilo nepřípustnému chování v noci, budou pláže po setmění osvětleny. Při prvním přistižení se policista spokojí jenom s výtkou, při dalším ale hříšníka předá prokurátorovi a ten pak může vznést obvinění.

Turisté jsou zaskočeni

Některé turisty kampaň zaskočila, protože si nejsou přesně jisti tím, co je vlastně v muslimské zemi přípustné. "Teď nevím, jestli se jí smím dotknout nebo ji venku políbit," svěřil se britský turista John MacLean, který přijel do Dubaje s přítelkyní.

V Dubaji se na rozdíl od ostatních míst v zemích Perského zálivu turisté běžně pohybují v šortkách a na plážích v bikinách. V restauracích a hotelových barech se podává pro muslimy zapovězený alkohol. Dubaj ale navštěvují také občané arabských států a ti kritizují město za to, že svou ambicí stát se kosmopolitním střediskem popírá vlastní muslimskou kulturu.

Ve městě žije pouze pětina původních obyvatel

Město má asi 1,2 milionu obyvatel, z nichž místní je pouze pětina. Ostatní jsou Evropané nebo Asiaté, kteří sem přišli za prací. Tomu odpovídá typ podniků i obchodních center, jež se podobají těm západním a přestávají mít arabský charakter. Angličtinu je slyšet častěji než arabštinu.