Před kusy ledu, které se oddělily od Antarktidy, už novozélandská námořní služba varovala všechny lodě plující v oblasti jižního Pacifiku. Kusy ledu, jež se pomalu přesouvají na sever, urazí za den zhruba 25 kilometrů.
„Je to obecné varování, aby si námořníci v dané oblasti dali na ledové kry pozor,“ oznámil mluvčí námořní služby Ross Hendersson.
Podle odborníků jde o pravidelný jev. Oblast sice neprotíná žádná významnější námořní cesta, pro lodi by ale srážka s krou mohla znamenat velké nebezpečí. Především proto, že se velká část ledu nachází pod mořskou hladinou. Podle odborníka Neala Younga může být ledových útvarů až několik stovek a na základě satelitních snímků jsou některé z nich velké až 100 krát 200 metrů.

Už na počátku listopadu byla v oblasti jižního Pacifiku zpozorována ledovcová kra, která měla asi 50 metrů na výšku a 500 metrů na délku. Kry se ve větším množství odlamují z ledovcových polí pravidelně. Jejich cestu oceánem určují mořské proudy a směr větru. Naposledy dopluly ve větším množství do blízkosti novozélandských břehů v roce 2006.
Mnozí vědci jsou přesvědčeni, že se kry rozpadnou ještě dříve, než dorazí k novozélandským břehům. I přesto se však nyní novozélandské námořní úřady snaží určit jejich přesnou polohu a připravují se na případnou jejich srážku s některým z plavidel.
Co by se do kry vešlo?
Národní divadlo v Praze: Jeho výška dosahuje 26 metrů, největší kry jsou až čtyřikrát vyšší.

Největší výletní loď světa Oasis of The Seas: Na délku má 360 metrů. Kra by ji hravě spolkla.

Katedrála svatého Víta v Praze: I s věží měří 97 metrů, do kry by se lehce schovala.
