Koukolova hora

Na kraji města Králův Dvůr, jeho místní části Popovice, leží úpatí 471 metrů vysoké Koukolovy hory, která své jméno získala po vlastníkovi popovického panství v 15. století. Od vlakové stanice v Popovicích vede žlutá turistická stezka, kterou se na vrchol dostanete za necelou hodinku chůze. Koukolova hora je tvořena vápencem, ten se zde v minulosti těžil, a lze na ní nalézt nejvýše položené jeskyně Českého krasu. Po vyšlápnutí kopce se na vrcholu výhledem až tolik nepokocháte, neboť je omezen vzrostlými stromy. Pouze na sever jsou vidět křivoklátské lesy. Na vrcholku Koukolovy hory stojí kaplička sv. Blažeje z první poloviny 19. století, která byla obnovena v roce 2010.

Koukolova hora s kaplí sv. Blažeje
Autor: Středočeská centrála cestovního ruchu

Vodní dílo Klíčava

Nádrž Klíčava byla vybudována na stejnojmenném potoku na přelomu 40. a 50. let 20. století. Nenáročnou procházkou po rovinatém terénu se k nádrži dostanete z centra obce Zbečno, odkud je to zhruba 3,5 kilometru. Klidným údolím Klíčavského potoka tam vede asfaltová cesta. Ještě předtím, než dorazíte k hrázi, budete procházet okolo úpravny vody – zajímavé budovy z 50. let. Na samotné koruně hráze, která je vysoká zhruba 50 metrů, se vám naskytne úžasný výhled na nedotčenou krajinu okolo přehradní nádrže, z které stoupají zalesněné vrchy. Vstup k samotné nádrži však není možný.

Vodní dílo Klíčava
Autor: Středočeská centrála cestovního ruchu

Skryjská jezírka

V údolí Zbirožského potoka se ukrývají Skryjská jezírka. Horní jezírko leží těsně pod Skryjským vodopádem, zčásti je obklopeno skalními stěnami a zčásti je k němu přístup otevřený. Dolní jezírko leží o několik metrů níže mezi stromy. Jezírka se nacházejí ve stejnojmenné přírodní rezervaci, kde se vyskytují vzácné druhy živočichů, jako je ledňáček, vydra či rak. K jezírkům se dá dostat po modré turistické trase, buď z obce Skryje odkud půjdete necelé 3 kilometry, anebo od Podmokelského mlýna, z něhož je cesta dlouhá asi 1,5 km. Tak nebo tak vám bude odměnou nádherná okolní příroda, klid a zvuky zurčícího potůčku v rezervaci.

Skryjská jezírka
Autor: Středočeská centrála cestovního ruchu

Naučná stezka keltského oppida Stradonice

Na stradonickém vrchu Hradiště v Nižboru se nachází jedno z nejvýznamnějších keltských oppid na našem území. Keltové se zde usídlili v 2. století př. n. l., v době svého rozmachu opevněná plocha hradiště zaujímala neuvěřitelných 90 hektarů. Lokalita vstoupila do širšího povědomí v roce 1877, kdy zde došlo k objevení zhruba 200 zlatých mincí, na místě nálezu pokladu je vztyčen kříž. Dnes jsou prvky oppida patrné v krajině jen těm, kteří mají zkušené oko. Pomoci odhalit, jak hradiště vypadalo a fungovalo, vám může zdejší středně náročná naučná stezka se šesti zastaveními, která je dlouhá okolo 5 kilometrů.

Nižbor
Autor: Středočeská centrála cestovního ruchu