Herečka Mila Kunisová, která se proslavila svým účinkováním v seriálu Zlatá sedmdesátá (kde hrála se svým budoucím manželem Ashtonem Kutcherem mnoho let předtím, než se vůbec dali dohromady), se narodila v Černovicích na Ukrajině. Vzhledem k antisemitismu v Sovětském svazu, v němž herečka coby Milena Markovna Kunisová přišla na svět, se její rodina židovské víry přesunula do USA. Aktuální dění na Ukrajině ji ani po mnoha letech strávených za velkou louží nenechává lhostejnou.

Společně se svým mužem se proto rozhodla rozjet odvážný projekt na podporu země sužované ruskou invazí. Respektive na podporu uprchlíků, které válka a nelítostné zabíjení civilistů vyhnalo z domovů. 3. března spustili sbírku na portálu GoFundMe na financování společností Flexport a Airbnb se sídlem v San Francisku. Flexport je nákladní přepravní společnost, která přiváží zásoby uprchlíkům po celé Evropě, Airbnb jim poskytuje bezplatné krátkodobé ubytování.

Lídr Ukrajiny, prezident Volodymyr Zelenskyj (44), již krátce poté, co sbírku rozjeli, reagoval na tento počin slovy chvály na Twitteru. Tam uvedl, že slavný pár byl „mezi prvními, kteří reagovali na náš smutek“, a pokračoval, že „už vybrali 35 milionů dolarů, aby pomohli uprchlíkům. Jsme jim vděční za jejich podporu. Ohromeni jejich odhodláním. Inspirují svět.“ Sbírky se podle Kunisové a Kutchera účastnilo více než 65 000 lidí.

Oni sami vložili do sbírky „na rozjezd“ své 3 miliony dolarů (necelých 70 milionů korun), jejich cílem je ale získat dobrých 30 milionů dolarů, tedy skoro 700 milionů korun. A podařilo se jim získat o mnoho více, v přepočtu tedy necelých 800 milionů korun. Se slavným hereckým párem měl Zelenskyj i videohovor, během kterého jim osobně poděkoval. Kutcher v neděli retweetnul post od politika, který obsahovala fotografii otevřeného notebooku, na němž byl vidět jejich hovor.

VIDEO: Mila Kunisová a Ashton Kutcher pořádají sbírku pro Ukrajinu

Video
Video se připravuje ...

Mila Kunisová a Ashton Kutcher pořádají sbírku pro Ukrajinu. Instagram

Podle Zelenského, jenž se stal v očích skoro celého světa statečným vůdcem, který je odhodlaný bránit svůj lid před ničivou sílou Ruska, je Ashton a Mila „hvězdný pár, který upřímně věří v nás, v naše vítězství, v naši budoucnost“„Poděkoval jsem jim jménem našeho lidu, jménem nás všech. To je dobrý výsledek pro pár našich přátel v Americe,“ uvedl vděčný prezident ve svém pondělním projevu. „Pracujeme na tom, aby se celý svět stal našimi přáteli,“ dodal s nadějí.

Fotogalerie
34 fotografií