Právní tým Meghan Markleové má plné ruce práce. Samantha Markleová loni zažalovala svou nevlastní sestru pro pomluvu kvůli několika výrokům z knihy Cesta za svobodou: Harry a Meghan a vznik moderní královské rodiny a z rozhovoru s Oprah Winfreyovou (69). Během středečního soudního slyšení se pak právníci vévodkyně pokoušeli přesvědčit soud, že žaloba nedává smysl. 

Podle floridského práva lze totiž člověka za pomluvu odsoudit jen v tom případě, že zmíněné výroky sám napsal či publikoval. Autory knihy jsou ale novináři Omid Scobie a Carolyn Durandová. Také výroky z rozhovoru jsou podle nich těžko napadnutelné, protože obsahují Meghaniny subjektivní pocity, a ne fakta. 

Samantě se například nelíbí, že u Oprah Meghan prohlásila, že je jedináček. Podle právníků vévodkyně ale toto tvrzení pouze odráželo její pocity, které měla v dobách dospívání. Jinde v rozhovoru se totiž na Samanthu Oprah přímo zeptá a Meghan její existenci nijak nepopírá. 

Video
délka: 41:04.04
Video se připravuje ...

Blesk Podcast: Listování „ubrečenými“ memoáry prince Harryho pdc, blp, Červený Chebotareva

Nejdřív úsměvy a pak tma

Samantha se se soudem spojila pouze na dálku přes Zoom. Spisovatelka a nepříliš úspěšná herečka se připojila zřejmě ze svého domova a na sobě měla modrou blůzu. Nejprve se na všechny usmívala, později ale vypnula kameru. 

Podle Samanthina právníka Petera Ticktina použila vévodkyně knihu Cesta za svobodou, aby mezi lidmi rozšířila falešný příběh o své údajné cestě z chudoby k pohádkovému bohatství jako z pohádky o Popelce.

„Byla přistižena. Lhala o svém vzdělání, že získala všechna ta stipendia, přitom za její školy zaplatil otec, a byla u toho přistižena. Proč by jinak šla po své sestře? Proč by jinak šla po svém otci? Proč jde po své rodině, která pro ni celý život konala jen dobro?“ hrál Ticktin na city.

Výhrůžky a šikana

„Zřekla se jich, aby zahladila, že jsou její příběhy vylhané. Zřejmě si vůbec neuvědomila, kolik bolesti to způsobí její sestře,“ pokračoval právník, který uvedl, že Samantha čelí výhrůžkám smrtí, pronásledování a šikaně ze všech koutů světa. 

Soudkyně Charlene Edwardsová Honeywellová uvedla, že písemné vyjádření poskytne později. Přiklonila se ale na stranu Meghan, protože zmíněné výroky vévodkyně zcela zjevně sama nepublikovala, a nemůže tak jít o soudně napadnutelnou pomluvu podle floridského práva. 

Samantha po sestře jako odškodné požaduje 75 tisíc dolarů, tedy 1,6 milionu korun. 

Video
délka: 02:47.04
Video se připravuje ...

Třaskavý dokument Harry a Meghan: další ukázky, další bouře Netflix, The Duke and Duchess of Sussex, idh

Fotogalerie
136 fotografií