Jak informuje web televizní stanice CBS, královnina rakev je podle staleté tradice vyložena olovem, které zpomaluje přirozený rozklad těla; utěsní prostor a vyhubí nežádoucí bakterie. Kvůli olověné vložce olova je však rakev – která byla vyrobena už před 30 lety z anglického dubu – výrazně těžší, její váha se odhaduje na 220–320 kilogramů! Proto je při každém přesunu zapotřebí hned osmi nosičů. 

Jak ale podotýká přední expertka přes thanatologii – tedy vědu o umírání a smrti – Myriam Martiová (43) ze Švýcarska, jen olovo by rozkladu nezabránilo. Běžnou praxí je, že se do těla vpraví tekutina obsahující formaldehyd. „Ve většině případů se tím proces rozkladu zpozdí o dva týdny,“ vysvětluje Martyová. „V závislosti na množství kapaliny však může dojít i k delšímu trvání.“ Pakliže se žilní systém kompletně naplní balzamovacím roztokem, lze tělo v podstatě beze změn uchovat klidně staletí!

Stačí se podívat na v Moskvě uloženého Lenina, jehož tělo je jednou ročně ošetřováno a je stále veřejně vystavováno i 98 let po jeho smrti… „Domnívám se, že k balzamování královny se přistoupilo v řádu hodin po její smrti,“ přidává názor hrobník, který taje své profese sdílí na tiktokovém účtu AskTheUndertaker.

„Na péči o královnino tělo se určitě nešetřilo. Královská rodina si může dovolit udělat vše, aby bylo Alžbětino tělo zachováno v prakticky dokonalém stavu,“ tvrdí muž. 4,5 dne nyní vystavují rakev ve Westminster Hall, předtím dva dny leželo v Edinburghu.

Podle názoru výše citovaného hrobníka je možné i to, že v katafalku pod rakví je rovněž důmyslně zabudováno a skryto chladicí zařízení.

Viktorie balzamovat nechtěla

Balzamování zesnulých monarchů je prý v Británii běžné, podle informací uchování těla odmítla pouze královna Viktorie v roce 1901. Z toho důvodu také neproběhlo obvykle několik dnů trvající veřejné rozloučení s vystavením její rakve. A to nezemřela na sklonku léta jako Alžběta, ale 19. ledna...

Video
délka: 03:36.40
Video se připravuje ...

Klenoty a kalorie – kteří členové královské rodiny trpěli poruchou příjmu potravy? Videohub

Fotogalerie
177 fotografií