Jako němá připomínka jeho ponižujícího postavení poté, co byl královskou rodinou zbaven (nejenom) vojenských titulů a vyřazen z veřejného života za jeho vazby na miliardáře a zároveň usvědčeného pedofila Jeffreyho Epsteina (†66), přesně tak působilo oblečení prince Andrewa během smuteční akce ve Skotsku. Zatímco jeho sourozenci bděli nad rakví maminky Alžběty II. (†96) ve vojenských uniformách, Andrew měl na sobě jen dobře střižený černý oblek... a co víc, nesměl ani salutovat.

To proto, že v posledních letech bylo jeho jméno často skloňováno v souvislosti s obviněními ze strany jedné z Epsteinových "otrokyň", která tvrdila, že ji právě Andrew sexuálně zneužil, ještě když byla nezletilá. Ačkoliv vévoda z Yorku vše popíral, následoval soudní spor a mimosoudní vyrovnání ve výši mnoha milionů liber. Vzhledem k tomu, že Andrew údajně nemá vlastní peníze, zaplatila za něj onu částku královna - za což byla britskými daňovými poplatníky notně kritizována. Šlo to totiž právě z jejich peněz...

Video
Video se připravuje ...

Na obří vyrovnání Andrewa tlačil Charles. Kvůli Alžbětě II., říkal odborník na královskou rodinu Jindřich Forejt Jiří Marek, Lukáš Červený

V důsledku toho se každopádně Andrew musel vzdát svého postavení i všech čestných vojenských titulů, včetně plukovníka granátnické gardy. A nejvíce patrné to bylo při obřadu známém jako "vigilie princů", kdy se po krátkém průvodu král Karel III. (73), princezna Anna (72), princ Edward (58) a právě Andrew postavili každý na jeden ze čtyř rohů dubové rakve se skloněnými hlavami, zatímco kolem nich procházeli členové veřejnosti a vzdávali hold zesnulé vladařce.

Není pochyb, že Andrewovi, jenž byl na své hodnosti vždy velmi pyšný, koneckonců byl i válečným hrdinou, co sloužil ve válce o Falklandy, byla tato situace velmi nepříjemná. A když už nesměl mít uniformu, připnul si své metály alespoň na sako, což vypadalo poměrně podivně. Není však pravdou, že by mu měl být vojenský mundúr zapovězen během celého smutečního období. Byla mu udělena jedna výjimka - v uniformě smí projevit úctu královně alespoň na závěrečné vigilii ve Westminster Hall.

5:26
20. 9. 2022

Královna Alžběta II. strávila na trůně 70 let a dožila se 96 let a zdálo se, že její vláda nikdy neskončí a že ona sama je nesmrtelná. Její úmrtí ale připomnělo lidem v Británii i po celém světě, že smrtelnosti a nevyhnutelnému toku času nedokáže vzdorovat nikdo, ani monarcha, napsala agentura AP.

Mnozí Britové se teď obracejí na terapeuty nebo psychology a popisují jim, že smrt královny v nich znovu probudila zármutek nad vlastními blízkými, o které přišli už dříve.

5:23
20. 9. 2022

Královská rodina sdílela fotografii a dojemná slova na rozloučenou pro zesnulou královnu.
„Kéž ti zástupy andělské zpívají ke tvému odpočinku. V láskyplné vzpomínce na Její veličenstvo královnu,“ stojí v příspěvku.

5:19
20. 9. 2022

Dobré ráno, také dnes Vám budeme přinášet informace z Velké Británie, která se vzpamatovává z odchodu své královny Alžběty II.

Zobrazit celý online
Fotogalerie
48 fotografií