Stejně jako člen ikonické kapely Rolling Stones Mick je i mladší Chris Jagger (74) hudebníkem. Na úterní akci prohlásil, že on i jeho bratr vždy stáli za lidmi z Česka, Slovenska, Moldávie, Běloruska a dalších zemí.

Zmínil i Václava Havla (†78). Bývalý prezident a členové kapely Rolling Stones se v roce 1990 vzájemně okouzlili natolik, až z toho byl koncert na pražském Strahově. Na ten tehdy dorazilo 100 tisíc diváků.

Až 170 milionů pro Ukrajinu

Krásná akce ale nebyla jen o hezkých slovech a dojemných písničkách. Pořadatelé z České televize oznámili, že se během více než tříhodinového koncertu podařilo díky dárcovským DMS vybrat 22,5 milionu korun, dalších 158 milionů korun dorazilo do sbírky SOS Ukrajina neziskové organizace Člověk v tísni. Za vybranou částku zajistí humanitární pracovníci nejzákladnější potřeby pro oběti konfliktu.

VIDEO: Invaze sílí, firmy hlásí Rusku konec a Čečenci zneškodněni

Video
délka: 02:29.24
Video se připravuje ...

Invaze sílí, firmy hlásí Rusku konec a Čečenci zneškodněni Bára Horáková, Lukáš Červený, Reuters, ČTK

Koncert, který sledovalo několik tisíc lidí všech generací, kteří zaplnili horní třetinu Václavského náměstí, zakončila ukrajinská hymna v podání sboristů Národního divadla pod vedením Jaroslava Kyzlinka. Bez nároku na honorář vystoupili například Mirai, Vesna, Michal Hrůza a Kapela Hrůzy, Chinaski, Pražský výběr, I Love You Honey Bunny, Marie Rottrová, Mig 21 nebo Komorní orchestr České filharmonie.

Petr Janda: Taková nabídka se neodmítá

Písničkáři Jaroslav Hutka a Tomáš Klus zahráli své nové skladby inspirované aktuálním děním na Ukrajině. „Taková nabídka se neodmítá. Člověk se v určitých věcech musí postavit na nějakou stranu a pro nás to bylo naprosto jednoznačné rozhodnutí,“ řekl ČTK Petr Janda ze skupiny Olympic, která si připravila písně Otázky a Slzy tvý mámy.

Policie, která na akci dohlížela, uzavřela v horní části náměstí dopravu v obou směrech. Někteří posluchači si s sebou přinesli vlajky Ukrajiny či Evropské unie. Třímali také transparenty proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi (69). Některé nápisy kritizovaly i českého prezidenta Miloše Zemana (77), který Putinovu politiku dlouhodobě podporoval a distancoval se od ní až po zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

Charitativní pásmo odvysílal vedle České televize i Český rozhlas Radiožurnál nebo TV Nova a na svých facebookových platformách i desítky českých veřejných a soukromých institucí a dalších médií, i zahraniční pobočky Českých center ve světě.

Moderovali Stach a Witowská

Celým večerem, jenž zprostředkoval i náhled na aktuální situaci na Ukrajině či vhled do života Ukrajinců v Česku, provedla moderátorská dvojice Světlana Witowská (49) a Daniel Stach (33). Kromě umělců na pódiu přivítali také další hosty, kteří ve svých projevech odsoudili napadení Ukrajiny. Mezi nimi byl například spoluzakladatel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, výše zmíněný britský hudebník a herec Chris Jagger, nebo šéfdirigent České filharmonie Semjon Byčkov.

VIDEO: Ukrajinský velvyslanec: Peníze armádě poslala i Emilka (4) z Prahy

Video
délka: 10:50.00
Video se připravuje ...

Ukrajinský velvyslanec: Peníze armádě poslala i Emilka (4) z Prahy ČTK

Prosba o zbraně

V závěru koncertu na pódium přišel také ukrajinský velvyslanec v ČR Jevhen Perebyjnis. Ve svém projevu označil počínání ruských vojsk v jeho zemi za genocidu a ocenil českou pomoc. „Potřebujeme zbraně, zbraně, zbraně...,“ zdůraznil.

Česká kulturní scéna se rozhodla vymezit vůči agresi Ruska na Ukrajině také připojením ke společné výzvě #kulturaproukrajinu a uspořádáním benefičního koncertu 3. března od 18:00 na pražské Kampě. Vystoupí čeští hudební interpreti a osobnosti kulturní scény. Podporu Ukrajině vyjádřily různé české kulturní, akademické a společenské instituce.

Fotogalerie
101 fotografií