Středa 22. března 2023
Svátek slaví Leona, zítra Ivona
Oblačno 17°C

Kreml už chystá loutkovou vládu: Svržený exprezident Janukovyč vyčkává v Minsku

Autor: ČTK - 
2. března 2022
14:00

Bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč, který byl po rozsáhlých demonstracích v roce 2014 svržen a uchýlil se do Ruska, je nyní údajně v Minsku. Kreml jej prý chce prohlásit za ukrajinského prezidenta, uvedl dnes list Ukrajinska pravda s odvoláním na nejmenovaného příslušníka ukrajinské rozvědky.

„Podle jednoho scénáře se ho tam (v Minsku) pokusí prohlásit za ukrajinského prezidenta,“ řekl o Janukovyčovi zdroj z tajné služby.

23:05
Dnes

Vážení čtenáři, pro dnešek se s Vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra ráno. Přejeme dobrou noc.

22:30
Dnes

Ukrajinský snímek s názvem Překonat temnotu dnes zahájil mezinárodní festival filmů o lidských právech Jeden svět. Dokument, který divákům představila producentka Olha Beschmelnycinová a jeden z režisérů Jehor Trojanovskyj, zachycuje příběhy Ukrajinců v prvních týdnech války. Cenu Homo homini, kterou pořadatelská organizace festivalu Člověk v tísni uděluje významným zastáncům lidských práv, získal venezuelský aktivista Javier Tarazona. Ocenění symbolicky předal prezident Petr Pavel, Tarazona podle něj dělá to, co považuje za správné, protože nemůže jinak.

21:54
Dnes

Česká republika pomohla zbrojními dodávkami Ukrajině jak mohla, ale mnoho dalších možností již nemá. V rozhovoru pro čtvrteční vydání deníku Süddeutsche Zeitung to prohlásil český prezident Petr Pavel. Listu, který rozhovor zveřejnil již dnes večer na svém webu, rovněž řekl, že Česko má kapacity pro výrobu munice, ale nedostatek pracovních sil, řešením by tak mohli být Ukrajinci. Hovořil i o tom, že západní Evropa konečně našla ve středoevropských a východoevropských státech partnery, kteří se nebojí říct svůj názor a kteří jsou schopni podílet se na společných projektech.

Zobrazit celý online

Získané informace podle deníku svědčí o tom, že se Kreml chystá na informační či dezinformační operaci, možná se pokusí o exprezidentův návrat na Ukrajinu, anebo v nejbližší době vydá v Janukovyčově jménu výzvu adresovanou ukrajinskému lidu.

Moskva označuje Janukovyčovo svržení za „státní převrat“. Ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že cílem nynější vojenské operace není okupace sousední země, ale její demilitarizace a „očista od nacistů“.

Video  Kdo je novodobý vojenský hrdina Volodymyr Zelenskyj?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa