Pátek 22. září 2023
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Oblačno, déšť 19°C

Katovice ruší Nohavicovi dubnové vystoupení: Vadí jeho dobré vztahy s Putinem, říkají zástupci města

Autor: ČTK, VaB - 
1. března 2022
22:58

Jaromír Nohavica si v Katovicích nezahraje! Polské město vypovědělo smlouvu o pronájmu sálu. Podle nich je v současné situaci jen těžko představitelné, že by člověk s tak dobrými vztahy u ruského prezidenta Vladimira Putina ve městě vystupoval. V roce 2018 dostal od Putina Puškinovu medaili. 

Polské město Katovice vypovědělo smlouvu o pronájmu sálu, kde se měl v dubnu konat koncert českého písničkáře Jaromíra Nohavici. Mluvčí městské kulturní instituce řekl, že si lze jen těžko představit, že by hudebník známý svým dobrým vztahem k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi v době ruské invaze na Ukrajinu v Katovicích vystupoval. Informoval o tom internetový portál listu Gazeta Wyborcza.

Nohavicův koncert byl plánovaný na 3. dubna. „Firma, která ho měla zorganizovat, už dostala informaci, že vypovídáme smlouvu o pronájmu sálu na koncert na ten den," řekl Lukasz Kalembasiak, mluvčí městské kulturní instituce Katovice-Město zahrad. „Nedokážeme si představit, že by (Nohavica) v době války Ruska s Ukrajinou u nás měl odehrát koncert," uvedl také Kalembasiak. „Jde o jeho vztahy s Putinem," dodal.

Ruský prezident Nohavicovi v roce 2018 udělil Puškinovu medaili určenou ruským občanům i cizincům, kteří se významně zapsali v kulturní oblasti, literatuře či jiných oborech umění. Hudebník si ji od něj osobně převzal v Kremlu. V pátek řekl, že si ocenění ponechá, protože ho dostal "za písně a ne za válčení".

V Česku je nositelem Puškinovy medaile kromě Nohavici také někdejší prezident Václav Klaus a předseda Česko-ruské společnosti Jiří Klapka. Nohavica dostal v roce 2017 také cenu Stříbrný lukostřelec. Nad tímto oceněním převzal záštitu český prezident Miloš Zeman a ruské velvyslanectví v Praze.

Video  Nejhorší výbuchy války: Jak to vypadá v Charkově 1.3  - Videohub
Video se připravuje ...

 

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud