Podle Olbertové Oplustil zemřel dnes krátce po poledni v nemocnici, kde byl několik dní. Skonal ve spánku.

Televizní a rozhlasový scenárista a dramatik Gustav Oplustil se narodil 2. srpna 1926 a byl po dlouhá léta považován za nestora tuzemské televizní zábavy. Připravoval například pořady V Praze bejvávalo blaze, Pražský písničkář, Po stopách smíchu, Kabaret U dobré pohody nebo silvestrovské programy. Takové, jaké dnes už nevznikají. A nechápal to ani Oplustil sám. „Je pro mě záhada, proč už se nevyrábí kvalitní zábavné pořady. Kdybych měl dnes nějaký udělat, nevěděl bych, komu z bavičů ho svěřit,“ svěřil se v srpnu 2021, kdy slavil nádherné 95. narozeniny.

„Chybí tu mnoho osobností. Jednoznačně Milda Kopecký, Vláďa Menšík, Felix Holzmann. Televizní dramaturgové věděli, že když obsadí tyto zaběhnuté legendy, tak to bude takzvaně hrát samo,“ tvrdil skálopevně Oplustil, jenž během své kariéry spolupracoval jako dramaturg mimo jiné s režisérem Zdeňkem Podskalským. V roce 2002 byl po právu uveden do televizní Dvorany slávy Týtý.

VIDEO: Legendární scenárista Gustav Oplustil slaví 90! Jak mu slouží zdraví?

Video
Video se připravuje ...

Legendární scenárista Gustav Oplustil slaví 90! Jak mu slouží zdraví? Petr Macek, Lukáš Červený

Gustav Oplustil byl rodákem z Hranic na Moravě. Už od mládí se ochotnicky zabýval divadlem. Působil v zájezdové skupině Divadla československé armády na Vinohradech, později dostal nabídku z televize, kde se vypracoval na šéfdramaturga v redakci zábavy. S Podskalským vytvořil televizní veselohry Blázinec v prvním poschodí, Námluvy komtesy Gladioly či Sedm žen Alfonse Karáska. Je podepsán i pod filmy Kam slunce nechodí či Velká sázka o malé pivo, a je autorem vzpomínkové knihy Za humorem cestou necestou. Častokrát si i zahrál - třeba ve filmech Svatba jako řemen nebo Skřivácni na niti. Ve světě filmové zábavy bude jak on, tak jeho střízlivě-humorný pohled na život velice chybět...

Fotogalerie
22 fotografií