Byl to obrovský úspěch a podle tradice měla pak následovat smršť skvělých rolí. V Itálii ji na festivalu v Benátkách svého času na schodech gentlemansky podpíral sám Marcello Mastroianni (†72), parťák překrásné Sophie Lorenové (88).

Měl o křehkou českou krásku na vysokých podpatcích obavy, aby nezaškobrtla. Valentina tenkrát měla na to, aby dobyla i pověstný Hollywood. Nevšední oduševnělá krása a perfektní vystupování by ji jistě katapultovaly mezi světové herečky. Jenže se narodila ruským rodičům, kteří se potkali v Praze.

60 let hledání

Oba ruští emigranti spolu měli tři děti. Valinka byla prostřední. Otec Grigorij Mitrofanovič Strachov se jí postaral o dalšího sourozence. Po válce se nevrátil k rodině, ale dostal se až do Argentiny. Pak se natrvalo odstěhoval do Ameriky a pořídil si novou rodinu. Valerie po nevlastním bratrovi dlouho pátrala, toužila ho poznat. Teprve po šedesáti letech ho skutečně objevila. Od té doby byli ve spojení díky internetu a telefonovali si. Herečka se toužila s bratrem poznat i osobně, ale k tomu bohužel nikdy nedošlo. Zdraví jí už nedovolilo tak daleko cestovat.

Bez rozloučení

„Prodělala covid a začala se uzavírat v bytě. Pak se její zdravotní stav zhoršil,“ řekla deníku Aha! se smutkem v hlase Eva Hrušková (70). Byly kamarádky a pravidelně se vídaly. Představitelka Popelky je proto smutná, že se nemohly rozloučit. „Neteř nechtěla, aby telefonovala,“ prozradila herečka. Ani nebude žádné poslední rozloučení. Údajně si to Valentina nepřála.

Trápení s nemocemi

Co dostala Valentina na půvabu a talentu, to jí »ten nahoře« ubral v osobním životě. Prodělala dvě mimoděložní těhotenství a nemohla mít děti. V 65 letech měnili Valentině obě kyčle, po druhé operaci půl roku tahala nohu za sebou. „Mám artrózu ve všech kloubech, nemocné srdce, a ještě k tomu divertikulózu tlustého střeva. A začala jsem trpět závratěmi, zrovna včera jsem byla na CT hlavy!“ svěřila se profesorka Boženka ze Sněženek a machrů loni. Zemřela v sobotu v hospicu, kde o ni pečovali. Bolesti jí zmírňovalo morfium.

Video
Video se připravuje ...

Zemřela herečka Valentina Thielová (†89), učitelka ze Sněženek a machrů. Videohub

Osudový omyl

V 60. letech Valentina s kolegyní Alenou Vránovou (90) se jako zázrakem vyhnuly letecké katastrofě. „Nastoupily jsme omylem do jiného letadla. To naše původní pak spadlo,“ svěřila se před lety Thielová.

Fotogalerie
21 fotografií