Poslední rozloučení s Josefem Somrem bude 26. října ve 14:00 ve Velké obřadní síni Strašnického krematoria v Praze. Urna s popelem bude uložena v Praze, nikoliv na Moravě, kde to měl tak rád.  

Zvěst o úmrtí našeho rodáka a čestného občana nás velmi zasáhla. Byl to nejen výborný herec, ale především skvělý člověk, hrdý patriot,“ svěřil se Blesku místostarosta Vracova Petr Fridrich (nezávislý).

Video
Video se připravuje ...

Zemřel Josef Somr (†88), herec s mimořádným nasazením Videohub

Josef Somr zemřel po vleklých zdravotních problémech v nemocnici. Kvůli problémům s dýchacím ústrojím už herecký bard několikrát ležel na plicním oddělení Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí.

„Jsme už schránky zchátralé. Lepší už to nebude. Já jsem se ale s tím stářím dávno smířil. Přednost má teď zdraví, nikoli práce,“ komentoval to věcně Somr, který se naposledy objevil ve filmu Jak básníci čekají na zázrak (2016) a o rok později četl ještě pohádky v rámci televizního cyklu Pohádky Karla Jaromíra Erbena. Od té doby se před kameru nepostavil.

Somr ve filmech ztvárnil více než 170 postav, jeho zřejmě nejznámější rolí je výpravčí Hubička, lišácký svůdník z oscarových Ostře sledovaných vlaků Jiřího Menzela.

Somr postupně prošel divadelními scénami v Brně a Pardubicích. V roce 1965 se stal členem pražského Činoherního klubu, kde hrál pod režijním vedením Ladislava Smočka (Piknik), Jiřího Menzela (Mandragora) či Jana Kačera (Zločin a trest nebo Revizor).

V roce 1978 využil nabídky, kterou mu z Národního divadla poslal Miroslav Macháček. Na první české scéně ztvárnil například Maršála v Čapkově Bílé nemoci, Kláska v Jiráskově Lucerně nebo Kunze v Krobotově nastudování Roku na vsi bratří Mrštíků.

Za Pana Františka v Hrubínově Romanci pro křídlovku získal v roce 1998 první Thálii, druhou mu o čtyři sezony později vynesla role ve hře Donalda Coburna Džin, kterou už ale nastudoval ve Viole, kam z Národního divadla přešel. V roce 2014 se stal držitelem ceny Thálie za celoživotní činoherní mistrovství.

Před kamerou debutoval v roce 1964 ve snímku Obžalovaný režisérů Jána Kadára a Elmara Klose. Jeho první velká chvíle přišla o dva roky později, kdy si ho Jiří Menzel vybral do Ostře sledovaných vlaků.

I na filmovém plátně a televizní obrazovce zanechal Somr nesmazatelnou stopu. V roce 2012 dostal Českého lva za přínos kinematografii.

Fotogalerie
29 fotografií