František Segrado byl bez přehánění označován za renesančního člověka, jako textař a zpěvák čtyři desítky let účinkoval v nejrůznějších hudebních skupinách, znám byl také svou účastí v projektech Petra Hapky (†70) a Michala Horáčka (69). Své první sólové album dokončil v říjnu 2014, tedy téměř v 60 letech. Společně se zpěvačkou Ewou Farnou (27) nazpíval písničku Víno je grunt, která se stala titulním songem seriálu Vinaři. František Segrado se narodil ve Vsetíně, žil v Jablůnce. Jeho pradědeček byl Ital, díky čemuž měl tak neobvyklé a ne zrovna valašské příjmení.

Valašský zpěvák Segrado čtyři desítky let vystupoval s nejrůznějšími kapelami od folkových po rockové. Zúčastnil se nahrávání mnoha desek, ale s vlastním profilovým albem přišel až v říjnu 2014, jen několik měsíců před svými šedesátými narozeninami připadajícími na 8. ledna 2015. Hudbu napsali jeho přátelé včetně Hapky, autorem textů je Horáček. Právě Horáček Segrada objevil pro širší veřejnost, spolupracovali například na muzikálu Kudykam, na albu villonských balad Český kalendář. Vystupoval i s kapelou Veselá bída.

Po skonu kolegy Michal Horáček napsal na facebook: „Franta Segrado: jeden chlap a nespočet příběhů. Všude byl doma - na louce, kde pekl kamarádům jezevce, ve Státní opeře (když mu vypadl mikrofon, uzpíval to i bez něj), ve filmu jako Děda, na desítkách jevišť, které jsme spolu projeli, jako nezaměnitelný, podmanivý vypravěč. I Petr Hapka ho měl rád; až tak, že mu nechal nazpívat píseň, kterou si chystal pro sebe (Když tudy vezli Gagarina). Písně jako Praha nebo Něco hezkého nikdy nikdo tak jako Franta nezazpívá. Dal jim duši, a tak žijí. Děkuju, Vypravěči, děkuju, kamaráde, děkuju, Franto.“

Ewa Farna se o smrti kolegy dozvěděla po úspěšně odehraném koncertě na Šternberském kopci, a v instastories sdílela společnou fotku, která vznikla při natáčení klipu o víně. „Tak snad ho tam nahoře maj dobrý, Franto. Upřímnou soustrast rodině a přátelům.“

VIDEO: Ewa Farna: Víno mám daleko raději než pivo

Video
délka: 02:26.48
Video se připravuje ...

Ewa Farna: Víno mám daleko raději než pivo Adam Balažovič

František Segrado nebyl jenom zpěvák, ale i herec. V roce 2016 se představil divákům i na plátnech kin v celovečerním rodinném filmu z Valašska Děda, jenž vypráví o rázovitému  dědovi, ke kterému přijíždějí na prázdniny na chalupu do Prlova vnuci z Prahy v podání Anny Čtvrtníčkové (18) a Jáchyma Dimova. Snímek zároveň přibližuje historii, zvyklosti, řemesla, nářečí, přírodu a události na Valašsku. František Segrado se představil v hlavní roli, dále zde zazářila také Petra Hřebíčková (41), David Suchařípa (56), Bolek Polívka (71), Kristýna Frejová (49) anebo Petr Čtvrtníček (57). Objevil se i v pohádce Tři bratři a pro Českou televizi načetl pohádky v pořadu Z každého rožku trošku.

Fotogalerie
21 fotografií