Skon Jana Vodňanského přišel jako blesk z čistého nebe. Jako první sdílel tuto smutnou informaci na jeho facebookovém profilu syn Tomáš (44), uznávaný fotograf, který zároveň popsal otcův boj s vážnou nemocí. Pozitivně byl testován na covid v den, kdy měl jít na očkování proti covidu – a vakcíny se již nedočkal. Nemoc pak u něj měla velice rychlý průběh a po dvou dnech strávených v nemocnici bohužel Jan Vodňanský chorobě podlehnul.

Obřadu ve Velké síni krematoria v Praze – Strašnicích se i navzdory covidové pandemii účastnila celá řada lidí. Kromě rodiny a přátel se na půl třetí dostavila také řada jeho kolegů z umělecké branže. Hosté se začali scházet už od půl třetí. Přinášeli kytice, věnce, a dokonce i plyšová zvířátka. Například plyšového opičáka s cylindrem, čímž patrně odkazovali na známou báseň (i stejnojmennou knihu) Jana Vodňanského Máme doma gorilu. Květiny pak ukládali k rakvi, které se mohli poklonit. Během obřadu, jehož se zúčastnila nejbližší rodina, zazněly neznámější písničky Jana Vodňanského, zpívané jeho osobitým hlasem.

VIDEO: Jan Kačer na pohřbu Jana Vodňanského

Video
Video se připravuje ...

Jan Kačer na pohřbu Jana Vodňanského Hana Höschlová, Jan Jedlička

Herec Jan Kačer(84) se dostavil ve společnosti své dcery. Působil unaveně a těžce se mu dýchalo. Přesto však na legendárního veršotepce pro Blesk zavzpomínal: „Legenda nelegenda, odešel báječnej kluk, kterej se narodil do určitý doby, co byl velice inteligentní a navázal na tradici krásné české řeči. Uměl svýma jednoduchýma veršíkama sdělit osudy svý, nás… Byl to velkej básník. Mně po něm bude smutno,“ přiznal Kačer posmutněle. „Umíráme, rodíme se… Prožil velkej život a budeme na něj vzpomínat. Byl vždy bystrej, skvělej, tajuplnej, rozuměly mu děti, rozuměli mu dospělí. S úsměvem idiota všechno měl.“

„Byl to statečnej, skvělej člověk,“ prohlásil o zesnulém režisér Jan Hřebejk (53). „Měl velikej dar, že ten jeho humor byl výsostně intelektuální, chytrej, ale zároveň přístupnej. Smály se tomu, a snad budou smát i nadále,  tisíce lidí. Byl jediným chartistou, co se dostal do čítanky základní školy. Kromě autorství byl i výbornej interpret, uměl to podat. Se Skoumalem vytvořil nestárnoucí klasiku. Měl strašně moc nápadů, furt měl u sebe bloček a vše si zapisoval. Byl to určitej automatismus, vše si poznamenával. Do toho jeho tvůrčího projevu jsem mohl nahlídnout, leccos jsem od něj četl. Byla to radost z té kreativity, ty dadaistický verše a souvislosti. On nesnášel satiru, ale tohle mu šlo. Ta radost se na něm poznala, byl to milovník života. Chodil rovně nejenom chůzí, ale i tím charakterem.“

VIDEO: Jan Hřebejk na pohřbu Jana Vodňanského

Video
Video se připravuje ...

Jan Hřebejk na pohřbu Jana Vodňanského Hana Höschlová, Jan Jedlička

„Já to nečekala, nic mu nebylo, říkal mi, že se sejdeme, po tom covidu…“ povzdechla si spisovatelka Jiřina Šiklová (85), kterou s Vodňanským pojilo dlouholeté přátelství. „A přitom se sejdeme tady, v krematoriu. Ale takovej je život.“ Mezi smutečními hosty se objevil také psychiatr a bývalý politik Pavel Bém (57).

K vidění nebyla pouze hvězda nekonečného seriálu Ulice Ilona Svobodová (60), vdova po hudebním skladateli Petru Skoumalovi (†76). Ten tvořil s Vodňanským pozoruhodnou dvojici s laskavým, ale zároveň velice inteligentním humorem. Poté, co Vodňanský podepsal Chartu 77, se sice společně museli věnovat pouze tvorbě pro děti, ale nikterak je to neomezovalo.

Fotogalerie
146 fotografií