Smutnou zprávu o skonu svého otce, signatáře Charty 77, který se kvůli svým postojům musel věnovat pouze tvorbě pro děti, oznámil na sociální síti jeho syn Tomáš (44), uznávaný fotograf. „Táta včera zemřel na covid, pozitivní test vyšel v den očkování, které už nemohl dostat, pak to bylo celý děsně rychlý. Tak možná si už kdesi s Petrem Skoumalem dávají po letech Maršály. Ty vlny laskavé radosti a humoru tu budou chybět.“

Televizní producent Jan Štern (67) připustil, že ho smrt Jana Vodňanského zasáhla. „Dvojice Vodňanský-Skoumal byla naprosté zjevení v hnusných normalizačních 70. letech. Nějakým zázrakem je nechal režim tvořit v Činoherním klubu. Jejich představení S úsměvem idiota a Hurá na Bastillu jsme se spolužáky z vejšky uměli zpaměti a recitovali jsme si je pro pobavení v hospodě. Prozářili nám ty příšerné roky zastrašování, ponižování a především nekonečné blbosti normalizačních blbů. Humor dvojice Vodňanský-Skoumal byl namířen právě proti nim, což ti blbci naštěstí vůbec nepochopili. A tak jsme si mohli veřejně zazpívat o tom, jak přicházejí, odcházejí maršálové, maršálové, jen blázen šel by spát. Jan Vodňanský zemřel na covid. Díky za všechny ty dupající králíky,“ vzkázal Vodňanskému skrze sociální síť.

Právě povedenou básničku Jak mi dupou králíci sdílel na facebooku i moderátor Slávek Boura (56), někdejší hvězda TV Nova a bývalý manžel moderátorky Markéty Mayerové (53), který poslední dobou plní stránky novin spíše kvůli svým nejrůznějším excesům, například už skoro dva a půl roku čelí trestnímu stíhání kvůli podezření, že v zahraničí pašoval drogy.

Na smrt známého humoristy reagoval také herec Petr Vacek (56). Ve svých instastories sdílel nejprve gratulaci k narozeninám Martina Dejdara, jemuž je ode dneška, tedy od 11. března, 56 let, a vtipkoval, jak je možné, že je už tak starý, když je mladší jak on… a vzápětí zprávu z ČT24 o skonu Jana Vodňanského. „Ach jo. Jedna zpráva veselá a hned přijde smutná…“ posteskl si.

Muzikant Richard Kmoch, často vystupující společně s „Hurikánem“ Daliborem Jandou (67), vyjádřil na internetu svou soustrast pozůstalým. „Další smutná zpráva, zemřel humorista, básník, textař, písničkář a skvělý člověk, Jan Vodňanský. Tohle je opravdu blbý rok…“

VIDEO: Manželka Pavla Trávníčka Monika po smrti maminky: Bát se covidu je namístě!

Video
Video se připravuje ...

Manželka Pavla Trávníčka Monika po smrti maminky: Bát se covidu je namístě! Kisa Císařová, Lukáš Červený

Producentka Alena Müllerová (58) zavzpomínala na spolupráci, která se málem neuskutečnila: „Je mi to strašně líto, zemřel Jan Vodňanský. Mnoho let jsme spolu mluvili o tom, že natočíme film o dvojici V&S. Když pak zemřel Petr Skoumal, Honza Vodňanský mi vždy, když jsme se setkali, připomínal: ‚Tak kdy to natočíme? Už máte jenom mě.‘  A teď už ho nemáme. Film jsme díky ČT, Pavlovi Klusákovi, Markovi Najbrtovi a jejich týmu natočit stihli. Je z něj vidět, jaký byl Jan - stejně jako Petr - úžasný.“

Překladatel a ilustrátor Michal Laštovička (55): „Dnes mě opravdu nejsmutněji, co to jde, probudila zpráva o úmrtí mého nejoblíbenějšího básníka, zpěváka a komika: Jana Vodňanského, kterého jsem (spolu s Jiřím Suchým, Karlem Šiktancem a Ivanem Wernishem) řadil mezi největší české žijící básníky. Měl jsem v životě tu čest ilustrovat jednu z jeho sbírek,“ prozradil svým followerům na facebooku a podělil se s nimi o několik povedených obrázků.

Náhlý skon Jana Vodňanského zasáhl i politika Jiřího Drahoše (72), který v roce 2017 kandidoval na post prezidenta naší republiky. „Odešel Jan Vodňanský. Originální humor dvojice V&S mě provází od studentských let - zrovna před pár dny jsme si doma pouštěli jejich nahrávky ze 70. let. Naše loňské setkání s Janem bohužel zůstalo tím posledním. Vsadil bych se ale, že s Táňou a Petrem už zase připravují něco nového… Upřímnou soustrast rodině. R.I.P.“

Psal o něm i poslanec Evropského parlamentu Jaromír Štětina (77). „Jan Vodňanský byl moudrý a laskavý člověk,“ připomněl známého baviče a sdílel na twitteru i fotku, na níž společně pózují. Nebál se i silných obvinění: „Jan Vodňanský o chvíli nestihl očkování proti covidu. Komunisti mu ničili život a nakonec přivodili jeho smrt nedostatkem vakcíny. Kolik lidí ještě bude mít tato vláda na svědomí?“ ptal se provokativně. Na facebooku zase připomněl, že jej Vodňanský podporoval ve volbách do Senátu.

„Moc mě to dojalo. Ty jejich písničky jsou věčný a platí i dnes. Byla to skvělá dvojice. Vzájemně se doplňovali. Je mi to líto, že odcházejí slušní a skvělí lidé. Nespravedlivé,“ vyjádřila se pro Blesk ke smrti Vodňanského hvězda Ulice Ilona Svobodová (60), která byla až do posledního vydechnutí manželkou Petra Skoumala (†76).

VIDEO: Zásadní rozpor v manželství Zdeňka Pohlreicha: Kvůli covidu

Video
Video se připravuje ...

Zásadní rozpor v manželství Zdeňka Pohlreicha: Kvůli covidu Kisa Císařová

Fotogalerie
34 fotografií