S pianistou Ivem Moravusem se ve čtvrtek 18. února loučila na Olšanech rodina a hrstka přátel. V den pohřbu umělce, jenž zesnul necelý měsíc po svých dvaadevadesátých narozeninách, sdílelo na svých oficiálních facebookových stránkách Divadlo Járy Cimrmana smutný odkaz: „S lítostí oznamujeme, že nás opustil pan Ivo Moravus, kterého jste mohli vídat a především slýchat před představeními Divadla Járy Cimrmana. Hrál u nás ve foyer na piano tak brilantně, že se mu vždy podařilo navodit příjemně nostalgickou atmosféru, která vydržela po celý večer... Vzpomínáme s láskou.“

Dalo by se přitom říct, že Ivo Moravus už jednou smrti unikl: v roce 1968 byl totiž součástí pověstné československé delegace českých umělců, kteří měli na svém turné po Mongolsku tragickou nehodu. Autobus, který umělce vezl na úzké silnici k pomníku padlých sovětských vojáků na kopci Zajsan v Ulanbátaru, ale spadl ze srázu. Následkem dopravní nehody zemřelo šest osob, členů orchestru Karla Duby (†38), kteří patřili k tehdejší špičce populární hudby. Kromě samotného kapelníka zahynula třeba nadějná zpěvačka Dana Hobzová (†21), po které doma zůstalo roční dítě. 

VIDEO: Vojta Kotek pohřbil tátu Václava (†66): Svěrák rozesmál pozůstalé, síň praskala ve švech!

Video
délka: 29:07.16
Video se připravuje ...

Vojta Kotek pohřbil tátu Václava (†66): Svěrák rozesmál pozůstalé, síň praskala ve švech! Blesk TV

Spolu s Moravusem přežila například zpěvačka Indra Vostrá nebo slavný hudební producent a kontrabasista Karel Vágner (78). Ivo měl tenkrát štěstí v neštěstí. „Jenom se hodně potloukl, odnesla to hlavně ruka a žebra,“ vzpomínal na osudnou chvíli Vágner, který na pohřbu kamaráda samozřejmě chybět nemohl. I on byl smrti na dosah, ale naštěstí vypadl malým okénkem ven. „Když jsem jím pak zkoušel prolézt, vůbec to nešlo, nechápu, jak jsem to při té nehodě dokázal,“ řekl Karel Blesku. S kolegou muzikantem, jemuž přátelé přezdívali přátelé Ovid (ale nikdo už neví, proč tomu tak bylo), byl Vágner ve spojení až do posledních chvil.

Moravus prožil po drsném mongolském dramatu pěkný a hlavně dlouhý muzikantský život. Léta hrával v Divadle Járy Cimrmana na pražském Žižkově. A i když tento rodák z Prostějova nebyl znám přímo z prken, která znamenají svět, bez něj by pro diváky nebyl zážitek z návštěvy divadla úplný… jak se alespoň psalo na sociální síti (a jak potvrzuje množství smutečních kondolencí). „Měli jsme Iva moc rádi,“ řekla Blesku manželka duchovního otce Járy Cimrmana Zdeňka Svěráka (84) Božena Svěráková (82). „Byl to fajn muzikant i člověk,“ dodala. Divadlo poslalo svému zesnulému klávesákovi věnec.

VIDEO: Pohřeb Ladislava Smoljaka (†78) na Olšanských hřbitovech

Video
délka: 00:34.65
Video se připravuje ...

Pohřeb Ladislava Smoljaka na Olšanských hřbitovech Petr Steiner, Martin Mithofer

Fotogalerie
30 fotografií