Promluvil o tom jeho synovec Pavel Somr. „V rodině se říká, že to byla rakovina plic. Všechno tomu nasvědčuje, protože strýčka před několika dny do nemocnice přivezli kvůli tomu, aby mu tam usnadnili dýchání,“ řekl deníku Aha! syn Somrova bratra Antonína.

„Strýček už před pár lety nemohl udýchat ani besedy ve Viole nebo nahrávání audioknih,“ doplnil.

Jeho slova potvrzuje i Helena Rytířová (70), vdova po textaři Zdeňku Rytířovi (†69). „Před třemi lety jsem se rozhodla, že natočím knihu Roarka Bradforda Černošský Pán Bůh a páni Izraeliti. Je to taková humorná parafráze Starého zákona a oslovila jsem Pepíka. A ten mi řekl, že mu je to strašně líto, ale že už by to neudýchal, a poradil mi Petra Nárožného,“ vzpomíná s tím, že jí to tehdy bylo velmi líto.

Somr byl celoživotní kamarád Rytířové, vždyť jí také svědčil na svatbě, kde si brala jeho velkého kamaráda Petra Čepka (†54). Textař Rytíř byl pak až jejím druhým mužem.

A velkou ztrátu milovaného kamaráda pocítila i Jiřina Bohdalová, která s Josefem Somrem strávila stovky hodin před kamerou. Zahráli si spolu třeba ve filmech Svědkyně, Jedna kočka za druhou, Bankrotáři nebo v televizní Generálce.

Samozřejmě se pídila po tom, jak její milovaný kamarád odešel na druhý břeh. „Poptávala jsem se a bylo mi řečeno, že měl smrt, jakou mu můžeme závidět,“ prozradila Aha! Jiřina Bohdalová, kterou zpráva o jeho skonu velmi zaskočila.

Hrobka Somrových, v níž jsou pochováni mimo jiné Josefovi rodiče, je v hercově rodném Vracově na jihu Moravy. Jestli bude pohřbený právě tam, zatím rodina neřekla. 

Video
Video se připravuje ...

Zemřel Josef Somr (†88), herec s mimořádným nasazením. Videohub

Fotogalerie
46 fotografií