Zrovna u Lucie Bílé není kupodivu, že se právě ona dala na výrobu domácích ochranných roušek, které notně eliminují riziko nakažení nebezpečným koronavirem, co ochromil jak naši republiku, tak v podstatě i celý svět. Nejenom, že je vyučenou švadlenkou, ale také je známá svými rukodělnými předměty, které pak prodává na svém e-shopu. Většinou jde o andílky a nejrůznější křížky a růžence, dříve to však byla například ručně háčkovaná srdíčka, jejichž výdělek pak putoval na charitu.

Vzhledem k tomu, že se většina herců a hereček ocitla díky bezpečnostním opatřením ohledně vysoce nakažlivé choroby ze dne na den „na dlažbě“, jelikož jak divadelní představení, tak i natáčení seriálů bylo zrušeno, rozhodly se naše celebrity přiložit ruku k dílu. Mezi další významné tváře, o kterých jsme vás informovali, patří také herečka Dagmar Havlová (66), vdova po bývalém prezidentovi Václavu Havlovi (†75). „Když je potřeba pomoc, tak pomůžu. Ať je to okopávání zahrádky nebo ošetřování nemocných. Nebo šití roušek,“ vysvětlila své stanovisko v rozhovoru pro Seznam.cz s tím, že i se svou dcerou Ninou Veškrnovou (44) pomáhá nakupovat starším a potřebným.

„Dnes jsme pomohli FN Karlovo náměstí, Hospicu Štrasburk, Organizaci ROSA a vezeme 100 ks roušek do ÚVN. Smutné, že nemocnice nemají ochranné pomůcky a uzavírají některá oddělení. Moc smutné,“ napsala pak na sociální síti ve čtvrtek večer bývalá první dáma.

V jakých dalších osobnostech se probudili dobrodějové?

Známá stand-up komička Iva Pazderková (40) se do šití pustila v den svých narozenin. Místo divoké párty ji čekal poklidný sedánek u šicího stroje… „Takhle se slaví!!! Svých dnešních 40 slavím radostí z toho, že nám najednou přijde samozřejmé víc než kdy jindy si pomáhat, podporovat se a být ohleduplní. Jsme na tom totiž najednou všichni stejně. Trénink empatie level pandemie si nechme ve své svalové paměti, protože tohle, tohle, jak se k sobě teď chováme, je ono! Tohle je ta pravda. Tohle je ta láska! A tohle je to empirické ověření, že je to jediná správná funkční cesta životem. Takže až se zase volně nadechneme, nezapomeňme na to,“ napsala Iva na instagram a dodala: „Šiju, a až našiju a rozdám nejbližším, dám vědět a rozdám zbytek i vám z okolí Berouna a Prahy Západ.“

I oblíbená tvář FTV Prima Laďka Něrgešová (44) se pustila do výroby roušek ve velkém, a na sociálních sítích se zaradovala, že vláda konečně reflektovala nutnost tohoto opatření. „Pandemii bez roušek nepřemůžeme. A je to pořád lepší než nic. Minimálně vyřadit z přenosu kapénkovou formu, a ostatní infekci, která pak v případě ONÉ nákazy citelně oslabí organizmus. Navíc roušky výrazně pomůžou proti šíření od někoho, kdo třeba ještě ani neví, že TO má. Chráníme se navzájem. Zítra otevřou galantérie, tak šup pro ‚matroš‘ a šijeme dál. Já je šiju už druhý den! Ufff.“ Následující den si pak povzdechla, že svou „velkodílnu“ musela na okamžik pozastavit. „Už nemám gumičky. Fronty v galantériích byly dneska nekonečný. A tak improvizuju s těmi okrasnými do vlasů,“ pochlubila se rouškou, ve které dokonce moderovala Top Star.

Zpěvačka Marta Jandová (45), dcera slavného frontmana kapely Olympic Petra Jandy (77), si musela kvůli rouškám koupit šicí stroj. „Jdu studovat návod. A začínám internetem: Návod na roušku. Aspoň se nějak v té karanténě zabavíme,“ vtipkovala na instagramu mladá žena, která podle svých vlastních slov šije už od deseti let, kdy od tatínka dostala svůj první stroj: Přivezl jí ho z turné na Slovensku. Šití je zřejmě jako jízda na kole, nezapomíná se, a proto se o den později pochlubila rozkošnou rouškou s krajkou. „Šiju pomalu, ale tvořivě,“ napsala k roušce, kterou nazvala „folklórní“. Jejího kreativního ducha ocenila celá řada dalších hvězd, například herečka Jitka Čvančarová (41), či slovenská zpěvačka Jana Kirschnerová (41).

Jedničku za originalitu si však rozhodně může připsat řeporyjský starosta, známý „protekční spratek“ alias Pavel Novotný (39). Respektive jeho sestra. Slavný skandalista ukázal na sociálních sítích pestrobarevnou roušku s mnoha květy s popiskem: „Vím přesně, který předmět mi bude navždy připomínat současnost: Rouška z košile Dana Nekonečného. Ano, tato ochranná pomůcka vznikla z pozůstalosti samozvaného ministra rozkoše, dvaapadesátiletého zpěváka, jenž zemřel koncem loňského března! „Jistě nám teď v ďábelském smíchu souhlasně kyne z mléčné dráhy,“ dodal starosta, co z roušek vyrobených ze sak a košil jedinečného šoumena hodlá zásobovat i své voliče.

V galerii ale objevíte také fotky tvořící Michaely Maurerové (40) či Ivy Janžurové (78)...

VIDEO: Rychlou roušku si můžete vyrobit i doma, stačí šátek a dvě gumičky. Podívejte se!

Video
délka: 01:05.76

Rychlou roušku si můžete vyrobit i doma, stačí šátek a dvě gumičky. Podívejte se Sabina Dračková, Blesk Zprávy / hudebnibanka.cz, Oliver Spencer - And Relax

Fotogalerie
85 fotografií