Během liturgického obřadu v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha herečka pronesla nad rakví smuteční řeč, která byla velmi procítěná a osobní. Dala si na ní opravdu záležet a psala si ji několik dní. „Bála jsem se, abych neukápla slzu nebo se nepřebreptla, protože to sama nemám ráda,“ svěřila Blesku oblíbená herečka Jiřina Bohdalová, která nebojovala jen s náporem emocí, ale i nemocí.

„Ještě jsem brala antibiotika, měla jsem náběh na zápal plic, tak mi je doktoři ve středu nasadili, abych tu sobotu dala,“ popsala herečka. Až na to, že se jí chvílemi chvěl nervozitou hlas, tak vše zvládla. Odneslo to ale její zdraví. „Katedrála se nedá vytopit, takže teď ležím doma a potím se,“ řekla v neděli Bohdalová.

Zesnulý zpěvák si lepší smuteční řeč ani nemohl přát. „Myslím, že to splnilo účel a Karlovi by se to líbilo. Chtěla jsem, aby to bylo lidské,“ dodala herečka. V závěru proslovu požádala Karla, aby jí tam nahoře držel místo, a že má pro něj připravený „báječnej židovskej fór“. Ty totiž mnohonásobný držitel ocenění Zlatý slavík miloval. Jaký vtip konkrétně, to ale neprozradila, to si prý nechává jen pro Karla.

„On ty fóry rád říkal, ale já je taky miluji, protože nejsou sprostý, ale jsou chytrý. Ale mně ty souvislosti nedošly, že to říkám v římskokatolickém kostele, tak snad někdo nebude mít problém,“ dodala Bohdalová.

VIDEO: Nejdojemnější řeč Jiřiny Bohdalové: Takhle se rozloučila s Karlem Gottem
Video
délka: 07:41.62

Nejdojemnější řeč Jiřiny Bohdalové: Takhle se rozloučila s Gottem Česká televize

Karle, miluju tě. Tvoje Bohdalka!
(celý přepis projevu)

S pokorou, úctou a trémou stojím na tomto magickém místě, abych se s Karlem Gottem rozloučila jménem celé rodiny, ženy Ivanky a dvou malých dcer. To především. Ale i jménem všech, kteří ho milovali. Netroufám si odhadnout počet truchlících, ale vím, že k nim taky patřím.
Tenhle přetěžký úkol mi přidělil sám Karel. Byl to on, kdo rozhodl, že se s ním budu loučit právě já. Nápad ale opsal ode mne. Vysvětlím... Byli jsme celoživotní kamarádi, blízcí si názorem na život i na legraci. Jsem o osm let starší, a tak jsem častokrát rázně přikazovala Karlovi, že to musí být on, kdo se se mnou, až odejdu do jiných sfér, bude loučit.
Slíbil mi to. Slíbil a vlastně jedinkrát svůj slib nesplnil. Jinak jeho slovo vždycky platilo. Bylo to slovo chlapa. Vyznával celoživotně pevný řád, vážil si svého vrozeného talentu a nepromarnil ani minutu.
Byl neuvěřitelně pracovitý, přitahoval k sobě vždy doslova celou smečku vynikajících umělců své doby. Muzikantů, zpěváků, herců, režisérů a k tomu mnoho dalších dobrých přátel. A samozřejmě i lásek.
Od rodičů obdržel v genech slušnost, noblesu a džentlmenství, v tomto ohledu byl muž ze staré dobré školy. Byl ale také člověk z masa a kostí, mnohokrát se mýlil, padl a znovu vstal. Častokrát naletěl podvodníkům, ale také častokrát pomohl potřebným, aniž čekal na poděkování. Karel Gott byl totiž hodný a slušný člověk.
Odešel vyrovnán a smířen od uklizeného stolu. S čistým štítem, srovnán sám se sebou, se svými dětmi, rodinou, se závazky, ctiteli a příznivci. Na cestě k sobě našel už dávno svého Boha. I proto po této nelehké životní cestě odešel klidně. Ve spánku, obklopen silou lásky svých vůbec nejbližších, ženy Ivanky a dvou mladších dcer Charlottky a Nellinky.
Loučení s Karlem je těžké, přetěžké. Vede přes slzy, přes potoky upřímných slz, které jsou v naší poněkud okoralé době už poněkud vzácné zboží. Neuvěřitelně silná vlna opravdového lidského citu se po jeho odchodu přelila naším dvorečkem, ale i velkou Evropou. A dotkla se všech míst, kde Karel zanechal svou stopu.


Ta chvíle byla smutná, ale zároveň i fascinující. Co všechno dal jeden muž nadaný talentem, pracovitostí, pokorou a vůlí po úspěchu profesi, kterou si zvolil. Je to fascinující bilance a já, která s ním a vedle něho kráčela životem, jen dál žasnu nad výčtem toho, co všechno dokázal. Sluší se poděkovat. Dával lidem radost a chuť do života. Zanechal nádherné písničky, svůj lahodný tenor a hlavně pak pohodu a úsměv. A to od komedianta není málo. Svými písničkami spojoval celé generace a sbližoval sousedy, a to je na metál!
Karel by mi neodpustil, kdybych svou řeč alespoň maličko neodlehčila. Tak tedy, Karle, počítej tam se mnou a drž mi místo! Mám pro tebe opravdu báječnej židovskej fór. Budiž ti země lehká, miluju tě a  nejsem v tom sama. Tvoje Bohdalka.

Kniha Navždy božský je v prodeji za 99 Kč.
Autor: Blesk

Chcete celou knihu takového čtení? Koupit můžete na online iKiosek – vaší ishop trafice. Objednáte-li dopoledne, máte zítra doma ve schránce.

VIDEO: LESK! Sbohem Karlu Gottovi: Nejsilnější momenty, slzy jeho žen, poslední cesta...

Video
délka: 02:56.83

Sbohem Karlu Gottovi: Nejsilnější momenty, slzy jeho žen, poslední cesta... Barbora Horáková, Aleš Brunclík

Fotogalerie
135 fotografií