Sobota 13. dubna 2024
Svátek slaví Aleš, zítra Vincenc
Polojasno 22°C

Chcete krásné pokojovky? Vyzkoušejte na hnojení netradičně lógr, sirky nebo slupky

/
 • (iStock)
  3. června 2020 ● 06:00

  Kdo by si nepřál, aby mu pokojové rostliny krásně prospívaly a kvetly. Neznamená to ale, že musíme vždy sáhnout po chemických hnojivech. I doma najdeme poklady, které je dokážou dobře nahradit. Budete překvapeni, čím vším podpoříte jejich růst…

  Zapomeňte na drahá a neekologická hnojiva. Máme pro vás několik praktických rad, které pomohou dodat rostlinám potřebné živiny velmi jednoduchou metodou. Využijte suroviny, které máte doma, a připravte si výživnou zálivku nebo jimi rovnou obohaťte půdu.

 • 1.

  Droždí

  Hnojivo
  Autor: iStock

  Droždí nemusí být jen skvělým pomocníkem při pečení. Pokud potřebují vaše rostliny opravdovou vzpruhu, zkuste je podpořit tímto netradičním hnojivem. Zálivka bohatá na vitamín B je vrátí zpět do kondice. Důvodů, proč si vybrat právě droždí, je několik. Obsahuje důležité aminokyseliny i řadu dalších důležitých prvků, které umí také velmi dobře stimulovat růst, stejně jako podporují samotné kvetení. Dále aktivují v rostlinách různé procesy, které se následně podepíší na kráse dané rostliny. A nesporně velkou výhodou je také fakt, že kostka droždí stojí jen pár korun.

  Jak připravit hnojivo z droždí?

  1 litr teplé vody

  1 kostka čerstvého droždí

  Droždí si rozpusťte v teplé vodě ve vhodné nádobě a nechte směs kvasit 2 týdny. Jen pozor! Nádobu neuzavírejte, aby vám nevybuchla. Po 2 týdnech smíchejte zkvašenou směs se 3 litry čisté teplé vody. A máte tak připravené 4 litry domácího hnojiva na vaše oblíbené květiny.

 • 2.

  Banánové slupky

  Hnojivo
  Autor: iStock

  Velkým zdrojem potřebných minerálů jsou také slupky od banánů. Výroba tohoto hnojiva je opět snadná. Slupky nechte louhovat 24 hodin a získaným výluhem zalijte všechny pokojové rostliny, které máte doma. Rostlinám dodáte potřebný draslík, vápník a fosfor. Tyto minerály podporují u rostlin vitalitu a pomáhají při ochraně proti škůdcům.

 • 3.

  Vaječné skořápky

  Hnojivo
  Autor: iStock

  Výživné domácí hnojivo získáte i rozemletím vaječným skořápek. Ty jsou plné nejrůznějších minerálních látek. Stačí rozdrcenými skořápkami půdu jednoduše posypat. Skořápky se velmi rychle rozkládají, a veškeré živiny z nich se tak dostanou do půdy. Další výhodou používání skořápek z vajec je, že pomáhají udržovat optimální kyselost půdy, tedy v rozmezí 5,5 až 6,5 pH, což rostlinám obecně svědčí. Využít můžete i výluh. Skořápky nechte dva až tři týdny louhovat a vzniklým roztokem rostlinu zalijte.

 • 4.

  Sirky

  Hnojivo
  Autor: iStock

  Tuto účinnou metodu rády používaly už naše babičky a dodnes je oblíbená. Proč se tedy vyplatí sáhnout po krabičce zápalek? Příčinou špatného stavu našich rostlin mohou být nejrůznější paraziti, houby a škůdci, které na první pohled třeba ani nevidíme. A protože hlavička zápalek obsahuje síru, hořčík a fosfor, které se postupně budou do zeminy vyplavovat, pomohou škůdce a houby zlikvidovat. Stačí zasadit kruh zápalek do květináče, ideálně 5 cm od rostlinky. Zápalky zasaďte hlavičkou dolů. Poté stačí rostlinku klasicky zalévat a čas od času zkontrolovat, zda se hlavička nerozpustila. Pokud ano, tak ji úplně odstraňte. Zhruba po 2 dvou dnech zkontrolujte, zda se rozpustily všechny hlavičky. Díky tomuto jednoduchému triku dokážete rostlinku zachránit a udržíte ji krásnou a zdravou.

 • 5.

  Lógr z kávy

  Hnojivo
  Autor: iStock

  Pokud jste milovníci lógrové kávy, v žádném případě nevyhazujte zbylý lógr. Káva obsahuje spoustu minerálů, které také prospívají rostlinám. Využijte tedy její zbytky jako výživu pro rostliny v domě i na záhonech. Jen dávejte pozor, aby byl lógr bez stop po cukru či umělých sladidel. Kávovou sedlinu ale nikdy nelijte přímo k rostlinám a už vůbec ne na ně, mohli byste jim uškodit. Lógr ze dna hrnku vysypte a nechte pořádně vyschnout. Poté ho přimíchejte do prokypřené zeminy přímo v květináči. Zapracovat zbytky kávy do půdy můžete i na zahrádce, v níž pěstujete hortenzie. Získají sytější modré zabarvení. Semínka mrkve smíchaná s kávou zase prý lépe rostou. Lógr také chutná žížalám, takže u vás v zahradě budou usilovněji pracovat na kypření půdy, což je hlavně v kompostu žádoucí.

  Pokud vás zajímá další netradiční využití kávového lógru, inspirujte se v tomto článku.

Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud

Dnešní horoskopy