„Touhou každého kluka nebo holky většinou je pěstovat masožravou neboli hmyzostravnou rostlinu, neboť již v samotném jejím názvu se skrývá jakási záhada,“ domnívá se Jakub Krulich, který sám začínal s pěstováním kaktusů a masožravek, když mu bylo třináct let.

Vůbec nejoblíbenější masožravkou je prý Dionaea muscipula neboli mucholapka podivná, která má listy připomínající otevřené čelisti. Ty svou červenou barvou lákají hmyz, aby na ně usedl, přičemž se kořist musí dotknout některého z šesti spouštěcích chloupků, a to dvakrát v rozmezí přibližně dvou až dvaceti sekund. Když se tak stane, čelisti se k sobě přiklapnou a past se uzavře. Uvnitř se začne vylučovat trávicí enzym a rostlina vstřebává výživné látky. Po týdnu se pastička opět otevře a po oběti tam zbyde jen chitinová skořápka.

Mezi další oblíbené masožravé rostliny patří například rosnatka (Drosera). „Její jméno je odvozeno od toho, že vypadá, jako by byla porosena krůpějemi, ovšem není to rosa, kapičky jsou lepkavé, takže drobnější hmyz se k nim přilepí a listy se opět pomaličku uzavřou a tráví,“ vysvětluje odborník. Masožravé jsou také špirlice (Sarracenia) s dutými trubkovitými listy, na jejichž konci je pastička. Tyto rostliny vylučují jakousi medovici, resp. sladce vonící nektar, jímž lákají hmyz. Ten usedne na okraj pastičky, který má povoskovanou stěnu, po níž sklouzne trubkovitým listem dolů do míst, kde už je určitá hladinka trávicí šťávy, která ho rozloží.

Další rostlinou, která by se (nejen) dětem mohla líbit, je podle jeho názoru také Mimosa pudica neboli citlivka stydlivá. V přírodě vytváří trnité keříky, doma se pěstuje jako pokojová nebo jako přenosná jedno- až dvouletá rostlina, kvetoucí krásnými růžovými kvítky, z nichž se po opylení vyvinou malé lusky. Semena v nich uložená můžeme později vysít. „Její jméno vzniklo z toho, že pokud na rostlinu sáhneme, její listy se začnou sklápět a zavírat. Je to její ochrana před větrem, deštěm i hmyzem. Okolo této rostliny nelze neprojít, aniž by si člověk nevyzkoušel, jak funguje,“ domnívá se Jakub Krulich.

Velmi lákavé jsou z rostlinné říše pro děti také kaktusy a sukulenty. „A to proto, že je to velice rozmanitá skupina se širokou škálou barev a tvarů, navíc se o ně nemusí až tak moc pečovat, nepotřebují častou zálivku, mohou být na okně na plném slunci bez povšimnutí i několik dnů, což dětem naprosto vyhovuje,“ uzavírá s úsměvem.

Vše o výběru rostlin pro malé zahradníky a mnohem víc se dozvíte v dalším díle oblíbeného pořadu RECEPTÁŘ PRIMA NÁPADŮ, který běží v neděli ve 12:00 hod. na Primě.