11. prosinec 2018
Svátek slaví Dana, zítra Simona

Jak vyčistit vzduch v bytě? Pořiďte si tyto rostliny

/
 • (shutterstock.com)
  8. března 2017 ● 06:00
   

  Potřebujete vyčistit vzduch v bytě, nebo domě a nechce se vám investovat peníze do čističky? Pak vás jistě potěší, že vám mohou pomoci pokojové rostliny. Tyto nejen skvěle vypadají, ale umí také zadržet prach, působí jako zvlhčovače, a dokonce jsou schopné pohltit škodlivé látky z nábytku nebo eliminovat smog. Vyberte si tu, která pomůže právě vám.

 • 1.

  Na zvlhčení vzduchu

  Asplenium

  Hlavně v zimě, kdy topná tělesa vysušují vzduch, což podporuje vznik různých dýchacích onemocnění, je zvlhčování vzduchu v místnostech velmi důležité. Zde se dobře uplatňují květiny s velkými listy, které jsou výbornými zvlhčovači. Oblíbenou rostlinou je kapradina Asplenium. Ze své zálivky je schopna vrátit až 97 % vlhkosti do okolí. Nejúčinnějším zvlhčovačem je vodní palma (Cyperus). Větší exemplář v dobře vytopené místnosti vstřebá i několik litrů vody, čímž pak z listů uniká velké množství vlhkosti. Ve srovnání s různými zvlhčovači vzduchu jsou rostliny nepostradatelné a hlavně – jimi produkována pára je zdravá a sterilní.

 • 2.

  Na pohlcení škodlivin

  Aloe Vera

  Nejlepšími čističi a bojovníky proti škodlivinám jsou květiny. Proti formaldehydu se osvědčila chryzantéma nebo gerbera. Svými krásnými květy nejen rozjasní okolí, ale dobře pohlcují trichloretylénové výpary a benzen. Gerbera výborně pročistí vzduch i od exhalací produkovaných kuřáky. Některé rostliny jako filodendron, břečťan a dracéna umí snížit koncentraci pevných mikročástic alergenů až o 50 – 70 %. Dalšími bojovníky proti formaldehydu jsou aloe vera, zelenec a filodendron. Fíkus malolistý, anthurium a rhapis excelsa si poradí i s výpary z laků a čisticích prostředků, které obsahují čpavek.

 • 3.

  Na zbavení se elektrosmogu

  Tchyniny jazyky

  V domácnosti i v kanceláři jsme dennodenně obklopeni elektrickými a elektronickými přístroji, které kolem sebe vytvářejí uměle kumulovaná elektromagnetická pole a vlny, takzvaný elektrosmog. Vliv elektrosmogu na lidský organismus se může projevit rušivými účinky na nervový a hormonální systém, jako jsou nervozita, nevolnost, bolesti hlavy a očí, což může vést až k poruchám spánku či depresím.

   

  Za největší polykače elektrosmogu jsou považované kaktusy a obecně sukulenty. Jsou to velmi nenáročné rostliny kaktus saguaro a sloupovitý kaktus. Mají rády světlé místo a minimální zálivku. Přírodními pohlcovači elektrosmogu jsou i tchýnin jazyk, břečťan a kapradiny.

  Video
  délka: 03:30
  720p 480p 360p 240p

  Květiny, kterým stačí i minimum péče Adam Balažovič/BPŽ

 • 4.

  K upravení mikroklimatu

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 1

starypes: Neprďte v něm.

(16. 03. 2017 05:31)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy