5. červen 2020
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert

Nezničitelné pokojovky. Tyhle vydrží i špatnou péči!

/
 • (iStock.cz)
  17. května 2020 ● 06:00

  Nestíháte-li se starat o pokojovky nebo na ně často zapomínáte, pořiďte si takové, které zkrášlí vaši domácnost a zároveň přežijí skoro vše. Podívejte se s námi, které to jsou!

  Pro časově a pracovně vytížené lidi, ale i pro sklerotiky jsou nejvhodnější rostliny, které vyžadují jen minimální péči a které nelze téměř zahubit. Při jejich nákupu se můžete inspirovat naší nabídkou. K odolným rostlinám, které přežijí nevhodné podmínky, nepravidelnou zálivku nebo nulovou výživu, patří hodně sukulentních nebo tučnolistých rostlin. Náleží k nim i voskovka, zamiokulkas, tlustice, pryšec označovaný jako trnová koruna, tenura, neboli tchynin jazyk, fíkus nebo aloe vera. K pokojovkám s klasickými listy se řadí třeba filodendron, šplhavník známý jako scindapsus nebo lopatkovec či šeflera. A které další rostliny k interiérovým nezmarům ještě patří?

 • 1.

  Vděčný zelenec

  pokojovky

  Zelenec chocholatý má rád dostatek rozptýleného světla, ne však přímé slunce. Dopřejte mu i vydatnou zálivku a rosení. Vůči suchu je sice odolný, suchý vzduch ale způsobí hnědnutí a usychání konců listů. Ocení středně těžký substrát, humózní a propustný s drenáží proti přemokření, od jara do podzimu jednou za 14 dní přihnojení a občasné osprchování vlažnou vodou. Potřebu zálivky signalizuje rostlina ztrátou sytě zelené barvy. Dobře rostlý exemplář tvoří bohaté trsy pruhovaných lesklých listů a nejlépe vypadá v závěsných nádobách nebo na vyvýšeném místě. Množení je nejsnazší ze šlahounů, z nich stačí mladé rostlinky oddělit a nechat je zakořenit ve vodě, možné je také dělení trsů. Zajímavostí je, že zelenec zbavuje vzduch v místnosti toxických látek a některých choroboplodných zárodků. Zelenec dobře snáší vysoké teploty v létě a nízké v zimě. Prosperuje i v deseti stupních, třeba na chodbě.

 • 2.

  Efektivní ripsalis

  pokojovky

  Nevypadá jako kaktus, ale je to kaktus. Tato bizarní rostlina vytváří převislé článkovité stonky trávově zelené barvy, které mohou být i více než metr dlouhé. Vhodné jsou pro ni proto závěsné květináče. Ripsalis potřebuje jen světlé místo bez přímého slunce. Teplota v pokoji by v sezoně neměla překročit 25 °C a substrát by měl být vzdušný, určený k pěstování sukulentů a s kousky polystyrenu a rašeliny. Zálivka se doporučuje spíše mírná, max. jednou týdně. V létě lze rostlinu letnit. Ripsalis rozkvétá koncem zimy drobnými bílými květy. Po narašení poupat přestěhujte rostlinu do teplejší místnosti a vydatněji ji zalévejte. Od února do konce léta je možné ji také začít jednou za dva až čtyři týdny přihnojovat – bude pak mít pěkně sytou barvu. Množí se řízkováním. Poroste vám i u okna vedoucího na sever a zalévat chce jen jednou týdně.

   

 • 3.

  Nenáročný rozchodník

  pokojovky

  V létě mu stačí mírná zálivka, v zimě jen občasné navlhčení. Při přelití, přeschnutí nebo velkých výkyvech teplot spodní listy žloutnou a opadávají, a stonek tak vyholuje. Rozchodník má rád slunce až polostín, během sezony je možné ho letnit a mírně přihnojovat každé čtyři týdny. Přehnojení způsobí změnu zbarvení. Ideální přezimování je při 5 až 10 °C, rostlina zvládá ale i přezimování v teple, zkracuje to však její životnost. Rozmnožit ji můžete stonkovými řízky nebo zasazením jednotlivých listů do substrátu pro kaktusy. Do závěsných nádob je vhodný rozchodník Sedum morganianum s převislými stonky hustě porostlými ojíněnými listy. Vzpřímený růst vykazuje S. rubrotinctum s listy, které se na slunci zbarvují do červena, nebo S. pachyphyllum, jehož dužnaté listy mají červenou špičku. Pochází z Mexika, takže je zvyklý na nedostatek vláhy a dobře snáší i suchý vzduch.

 • 4.

  Skromná voděnka

  pokojovky

  Tradeskancie, někdy označovaná také jako voděnka či poděnka, se pěstuje pro dekorativní listy, ale občas rozkvétá i drobnými bílými kvítky. V létě ji chraňte před poledním úpalem, jinak jí postačí běžný substrát pro pokojové rostliny. Od jara do podzimu ji hojně zalévejte a udržujte půdu stále vlhkou. Za pravidelné hnojení se vám odvděčí záplavou výhonů. V zimě její růst zpomaluje, proto substrát nechte mezi jednotlivými zálivkami mírně proschnout. Množení je nejsnazší řízkováním. Starší výhony časem vyholují, proto ji řezem zmlaďte a řízky vysaďte kolem mateřské rostliny. Podle druhu a kultivaru může mít voděnka listy světle zelené s krémovými proužky, bíle panašované, fialové nebo sytě červené. Přežije i v tmavším koutě, ale když ji dáte na světlo, odvděčí se krásně vybarvenými listy.

 • 5.

  Korálkový starček

  pokojovky

  Starček převislý je rostlina s dužnatými listy, které připomínají korálky navlečené na dlouhém stonku. Údajně přinášejí štěstí. Slouží jako zásobárna vody a na povrchu jsou pokryté voskovou vrstvou odrážející sluneční paprsky. Vyžaduje jen mírnou zálivku. Na plně osluněném místě s teplotou kolem 20 °C vytváří starček husté závěsy výhonů a starší exempláře vykvétají drobnými bílými, žlutými nebo růžovými květy. Rostlinu zalévejte, až když půda opravdu vyschne, a v zimě při teplotě 7 až 12 °C nezalévejte vůbec. Pro pěstování je nejvhodnější substrát určený přímo pro sukulenty nebo kaktusy, postačí ale i půda smíchaná s pískem. K namnožení stačí kuličky položit na vlhký substrát, kde za několik týdnů zapustí kořeny. Zajímavostí je, že podle feng-šuej symbolizuje starček množící se bohatství. Vysychání snáší s přehledem. Přílišná péče a pečlivé zalévání ho můžou dokonce zahubit.

 • 6.

  Epifytické tilandsie

  pokojovky

  Téměř všechny tilandsie žijí epifyticky, to znamená bez půdy. Vlhkost čerpají ze vzdušné vlhkosti. Jako broméliovité rostliny mají trsovitou stavbu těla, která připomíná nálevku, a jejich povrch kryjí stříbrné šupinky. Ty chrání rostliny před přehříváním a zároveň slouží k příjmu vody a živin. Kořeny slouží tilandsiím jen k přichycení se k podkladu, zpravidla ke kamenu nebo kousku kůry, některé ale kořeny ani nemají. Skromnost těchto rostlin dokládá i fakt, že bez rosení vydrží i několik týdnů. Stačí je jen jednou za čas ponořit přes noc do odstáté vody, do které odborníci doporučují přidat občas i hnojivo. Tilandsie rozkvétají jen jednou za život a poté odumřou, před rozkvětem ale už obvykle vytvoří dceřinou rostlinu. Jediné, co po vás tilandsie chce, je dostatek světla. Rostlina slunce přímo miluje!

   

  Článek vyšel v časopise Blesk Hobby. Další zajímavé články plné rad a inspirace najdete v aktuálním čísle Blesk Hobby. Dozvíte se například, jak pěstovat sladké jahody i na balkoně nebo jak si poradit s otravným plevelem. Časopis koupíte v každé trafice nebo si ho můžete v tištěné či elektronické podobě objednat v našem iKiosku ZDE.

   

  blesk hobby

   

   

   

   

Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy