7. prosinec 2019
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava

Tohle všechno zvládne obyčejná cibule! Budete překvapení, jaký poklad doma máte

/
 • (iStock)
  23. listopadu 2019 ● 06:00

  Cibule  patří k nejoblíbenějším surovinám a je nepostradatelná hlavně v kuchyni. Pomáhá i při zdravotních problémech. Ale zvládne toho daleko více. Může vám být skvělým pomocníkem při domácích činostech. S čím vším vám pomůže?

  Využití cibule při vaření nebo nachlazení zná nejspíš každý. Ale nejen tam může být tahle zelenina nepostradatelná. Její využití je opravdu široké. Může za to její silná aroma a antibakteriální účinky. Vyzkoušejte i jiné, netradiční způsoby použití. Například při odstraňování pachů a rzi, nebo úklidu...

 • 1.

  Rez

  cibule
  Autor: iStock

  Objevily jste na noži rez? Zapomeňte při odstraňování na drátěnku nebo chemická agresivní čistidla. Mnohem jednodušším a šetrnějším způsobem je použití cibule. Stačí nůž do celé cibule zapíchnout a ostřím několikrát přejet tam a zpět. Pokud je velmi rezavý, postup opakujte vícekrát.

 • 2.

  Cibulový repelent

  cibule
  Autor: iStock

  Tento trik se vám bude hodit sice zas na jaře nebo v létě, ale je dobré si ho pamatovat. Cibule totiž funguje jako dokonalý přírodní repelent a odpuzovač hmyzu. Nalijte do misky vodu a vložte do ní kroužky cibule. Položte na místo a uvidíte, že hmyz se bude od vás držet co nejdále. A pokud už vás nějaký hmyz štípl, využijte hojivé antibakteriální účinky cibule a na štípanec si nakapejte pár kapek cibulové šťávy. Nebo přiložte na postižené místo chvíli plátek čerstvě rozkrojené cibule.

 • 3.

  Čistič nádobí

  cibule
  Autor: iStock

  Ačkoli se to zdá neuvěřitelné, cibule se může hodit i při boji se zašlou špínou. Pokud máte skleničky nebo nádobí, ze kterých se špína nechce pustit, cibule vám s čištěním pomůže. Rozkrojte ji napůl a vnitřní stranou nádobí vyleštěte – bude jako nové.

 • 4.

  Nepříjemný zápach

  cibule
  Autor: iStock

  I se zazřanými fleky na oblečení si cibule poradí. Pokud hyzdí vaše oblíbené kousky skvrny od potu, zkuste na ně použít cibulovou šťávu. Jak na to? Vymačkejte z cibule šťávu, nalijte ji na skvrnu a nechte asi hodinu působit. Pak vyperte jako obvykle. Po flecích nebudou ani památky.

 • 5.

  Pomocník při úklidu

  cibule
  Autor: iStock

  I když sama o sobě moc lidem nevoní, s ostatními nežádoucími pachy si poradí. Zápach cigaretového kouře, výpary z nové výmalby nebo třeba pach v lednici – to vše cibule pohltí. Rozkrojte cibuli napůl a dejte ji na talířek. Pokud ji necháte rozkrojenou v místnosti, uvidíte, že se vám bude mnohem lépe dýchat. Z ovzduší totiž pohlcuje nejen pachy, ale také bakterie, viry a toxiny. Jen nezapomeňte cibuli každý den vyměnit za novou.

 • 6.

  Odstraňovač skvrn

  cibule
  Autor: iStock

  Pokud byste chtěla vyzkoušet úklid bez zbytečných chemických prostředků, ale levně a ekologicky, sáhněte také po cibuli. Už naše babičky tento trik rády používaly. S cibulí se totiž hravě zbavíte třeba šmouh na oknech. Potřete je nejdřív rozpůlenou cibulí. Zbaví je těch nejhorších skvrn. Pak je umyjte octovou vodou a máte hotovo.

Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy