Vytvořit na 40 m2 pohodlné a praktické bydlení není jednoduchý úkol. A když se k tomu ještě přidá nedostatek financí, je z toho pořádný oříšek. Nicméně v tomto případě platí: co architektům chybělo na prostředcích, to dohnali díky kreativitě, neotřelým nápadům a originálním řešením. Aby ušetřili, rozhodli se Anastasia Sheveleva a Alexander Malinin nedostatky neskrývat, ale naopak je hrdě vystavit na odiv.

Fotogalerie
13 fotografií

Rychle, levně, ale efektně

Cihlové stěny získaly jen lehký antracitový přeliv. Zasekávání elektřiny je zdlouhavé a celý proces rekonstrukce prodražuje, takže se mladé duo rozhodlo vést rozvody přímo po stěně. Stejně tak betonový strop zůstal přiznaný. Do předsíně zase vybrali místo klasických vestavěných skříní plechové skříňky, jaké jste v minulosti mohli vidět v šatnách průmyslových provozů. To vše dodává otevřenému prostoru industriální nádech. 

Podlaha ze starých šedých prken, kterou citlivě zrenovovali, vnáší do interiéru šik patinu. Stejně jako další vintage prvky, které industriální ladění zjemňují. Řeč je o křišťálovém lustru, křesílkách z blešího trhu a starém koberci.

Prvek překvapení

Za pozornost stojí především řešení koupelny a úložných prostor v kuchyni. Ty architekti spojili do jednoho celku pomocí efektního obložení z recyklovaných prken. Za nimi se skrývá koupelna laděná do bílé barvy, která kontrastuje s tmavým zařízením obytného prostoru.

Úložný regál v kuchyni je zase dobře přístupný od kuchyňské linky a skrývá pračku, ledničku a myčku. V případě potřeby se sem vejdou i další drobné spotřebiče. Samotnou linku pak tvoří otevřené nerezové regály, jež jsou typické pro kuchyně restaurací a další profesionální gastro provozy. Architekti tím výrazně ušetřili a zároveň podpořili industriálního ducha.