Pokud zařizujete pokoj pro malého školáka, nesmí v něm podle architektky chybět tři základní kusy nábytku – postel, šatní skříň a pracovní stůl.

„Prostor na hračky nepočítám, protože ty je možné umístit například do kontejnerů pod postel. V pokoji je nejlepší začínat umístěním postele tak, aby mohla být co nejširší nebo se dala rozložit, v kombinaci se skříní. Pracovní stůl nemusí být nutně u okna, lokální osvětlení stolu by mělo být dostačující. Na podlaze musíme, hlavně v klučičím pokoji, nechat dostatek místa na hraní.“ V případě, že pokojík je malý a vy bojujete s prostorem, doporučuje Eva Lövenhöferová využít alespoň částečně služeb truhlářů.

„Postel můžete pořídit na trhu, pracovní stůl, poličky nebo malé skříňky na stěny také. Ale skříně, které mají nabídnout maximální využití prostoru, ty je nejlepší nechat vyrobit na míru.“

Týpí od české značky Vigvam design je nejlepší schovávačka. Teepee My Linen World, od 3450 Kč
Autor: archiv firem

Odpusťte si překvapení

Podle Evy Lövenhöferové není nejlepší nápad dělat předělávky dětského pokoje v době, kdy jsou děti na táboře nebo u babičky jako překvapení. Zvlášť školáci totiž už mají do zařízení svého království co mluvit: „Nechte děti, ať si samy řeknou, co se jim líbí, a zároveň uzpůsobte prostor jejich zájmům – tapeta, barva na stěnu, knihy, modely, medaile, plakáty, autíčka, zrcadlo pro tanečnici… Pokoj pro dítě nebo děti je jejich výsostným územím, a pokud bych tam měla mít věci pro rodinu, pak pouze ty, které potřebuji jen příležitostně,“ říká architektka a dodává: „Není nutné dětem přidávat do pokoje moc barev. Barevné plochy si děti vytvoří samy. Pokud bude zabydlený pokoj příliš strakatý, dítě si tam neodpočine.“

Zajímá vás, jaké barvy vybírají rodiče nejčastěji při zařizování prvního pokojíku jejich dítěte? Od kolika let by mělo mít dítě svůj vlastní pokoj? Nebo byste se rádi dozvěděli, jak pro své ratolesti snadno vyrobit pokojíček pro panenky z obyčejné plastové přepravky?

To vše a mnohem více se dočtete v zářijovém čísle Blesku Bydlení, které je od 19. srpna na novinových stáncích. Nebo si ho můžete pohodlně objednat z domova v tištěné či elektronické verzi v našem iKiosku.

Titulní strana Blesk Bydlení na měsíc září 2020
Autor: archiv Blesk Bydlení

Fotogalerie
7 fotografií