"Původní majitel, který naší rodině dům prodával, byl zahradník ze zámku Loučeň,“ vzpomíná majitelka domu Karolína. Starší vesnický domek se tak svým geniem loci v romanticky osázené zahradě vymyká tradiční okolní zástavbě ve středočeské obci. Karolína zdědila dům po prarodičích a rozhodla se sem z Prahy přestěhovat. Dispozice stavby však byly na dennodenní pohodlné užívání trochu složité.

„Bylo mi jasné, že pro to, abych tady mohla snadno a bez problémů bydlet, bude nutné do domu investovat,“ popisuje majitelka. Stavba, kterou prarodiče užívali jako letní a víkendové sídlo, potřebovala rekonstrukci. Na té se majitelka domluvila se studiem Skaut Architects. „Po první obhlídce bylo evidentní, že je dům v dobrém stavu, ale potřebuje několik důležitých zásahů,“ říká interérová designérka Radka Chromovská.

Systém rozvodu vody byl řešený nepraktickým způsobem, trubky vedly na neobývanou půdu, kde přes zimní sezonu zamrzaly. Současně bylo nutné upravit koupelnu tak, aby sprchový kout nahradil vanu a vešla se sem také pračka. Dalším krokem bylo vyřešení rozvodu tepla, pořízení nového plynového kotle a osazení radiátorů na verandu, která dosud nebyla vytápěna. Bylo nutné opravit i nevhodně řešené podlahy, do nichž vzlínala vlhkost.

„Díky šikovné stavební firmě se vše podařilo vyřešit v relativně krátkém čase,“ líčí designérka. Dům získal dostatek prostoru, prosklená veranda se zobytnila a dočkala se nového nábytku. „Na verandu jsme mohli, díky nově instalovanému topení, umístit do blízkostí kuchyně jídelní stůl, na který jinde nebylo místo. V dalším prostoru jsme vybudovali malou koupelnu a vybavili jsme ji praktickou vestavěnou sprchou,“ popisuje Radka Chromovská.

Při zařizování interiéru se pak uplatnily designérčiny chytré, ale úsporné nápady. „Snažili jsme se majitelce vyjít vstříc a dům zařídit vkusně, s minimem vynaložených financí. Co nebylo nutné, to jsme neodstraňovali a nebourali, ale naopak přizpůsobovali stávajícímu zařízení."

Tak například z původních chalupářských místností s dřevěným obložením vznikly elegantní ložnice, obývací pokoj má nově díky lepšímu využití nábytku výhled francouzským oknem do zahrady a v zimním období pak do plamenů krbu, který místnost vytápí. „Dům přestavbou získal na pohodlnosti a já jsem tady dnes velmi spokojená. Sice tu bude ještě hodně práce, ale takhle mi to prozatím stačí,“ uzavírá vyprávění majitelka.

Fotogalerie
12 fotografií

Článek připravil časopis Blesk Bydlení. Aktuální číslo koupíte v novinových stáncích, nebo si ho můžete v tištěné či elektronické podobě objednat v našem iKiosku ZDE.

Titulní strana březnového vydání časopisu Blesk Bydlení