Pro architekta snad neexistuje lepší zkušenost než navrhnout a postavit si svůj vlastní dům. To může potvrdit i autor projektu, který vám chceme představit. Architekt Jakub Loučka z XYLO Atelieru si totiž už pátým rokem společně se svou rodinou spokojeně užívá bydlení v prototypu dřevostavby Novahome Kreativ. Ta už má dnes několik sestřiček a jednou z těch nejnovějších nás provedla její majitelka.

Majitelé námi navštívené realizace sledovali trendy v oblasti dřevostaveb dlouhých deset let, než se pustili do stavby. A tak, když konečně nastal okamžik rozhodnutí, jak bude vypadat jejich nový domov, měli jasno. Majitel nemovitosti je stavař, a proto vybral konstrukci CLT od českého výrobce NOVATOP, kterou považuje za bezpečnou a stabilní, navíc ji měl vyzkoušenou ze své praxe.

Jeho žena volbu schválila především proto, že se jí líbilo pohledové dřevo, které tento systém umožňuje využít i v interiéru, a které přesto nepůsobí nijak rustikálně. Stavba naopak vypadá moderně, čistě a nadčasově. Z nabídky společnosti, jež z panelů staví domy v pasivním standardu, si klienti vybrali právě návrh architekta Jakuba Loučky, který nese označení RD Kreativ.

Velikost i dispozice tohoto domu vycházejí z potřeb čtyřčlenné rodiny. Do jeho tvaru pak architekt ve svém návrhu promítl vlivy současné dřevěné architektury, potřebu minimalizace tepelných ztrát a také snahu přirozeně začlenit terasu do obytné plochy tak, aby mohla být využívána v každém ročním období. Velké prosklené plochy umožňují intenzivní kontakt s okolím, „sedací“ okno u jídelního stolu je pak centrem všeho dění.

Přízemí domu poskytuje rodině dostatek volného prostoru pro společné trávení času i osobnější zákoutí pro nerušenou práci. V patře pak jsou dětské pokoje, ložnice se šatnou a koupelna. Vše je promyšleno účelně, bez hluchých míst.

V tomto případě se architekt zhostil i návrhu interiéru, protože dřevostavbu zná do detailů, a povedlo se mu podívat se na její zařízení očima klientů, kteří si spolupráci pochvalují. „Představa architekta kreslícího vlastní dům je možná idylická, avšak skutečnost je více než bolestná. Jako architekt jsem tehdy získal neocenitelnou zkušenost a vhled druhé strany. Díky tomu se umím vcítit do klientů, vím o stresu, který prožívají tváří v tvář tabulce s přetaženým rozpočtem, budoucnosti s hypotékou, ale hlavně s tvrdohlavým architektem,“ dělí se s úsměvem o svou zkušenost Jakub Loučka.

Fotogalerie
8 fotografií

Článek připravil časopis Blesk Bydlení. Aktuální číslo koupíte v novinových stáncích nebo si ho můžete v tištěné či elektronické podobě objednat v našem iKiosku ZDE.

Titulní strana časopisu Blesk Bydlení na leden 2021
Autor: archiv Blesk Bydlení