Designér Aleksi Hautamäki a grafická designérka Milla Selkimäki si před dvěma lety splnili sen. Společně si pořídili vlastní 5-akrový ostrov na okraji finského národního parku Archipelago s cílem postavit zde soběstačné letní kabiny se saunou a dílnou. 

Výsledkem jejich společného úsilí je projekt Ö. Letní sídlo se skládá ze dvou úzkých podlouhlých kabin, které vycházejí z tradiční architektury finského souostroví. Budovy mají sedlovou střechu, dlouhé okapy a vertikální opláštění ze dřeva.

Designéři se při navrhování snažili minimalizovat čtvercové uspořádání. Každý prostor je kompaktní a přitom se zaměřuje na funkčnost a pohodlí. Obě kabiny sice měří jen 70 m2, ale může zde pohodlně spát 10 dospělých.

Kabiny jsou dlouhé a úzké, takže zde může být více oken. Majitelé si tak mohou užívat přirozené světlo a výhledy do přírody. Minimalistická estetika interiéru je vyvážena použitím nedokončených dřevěných desek a pevných černých prvků, které navozují stylovou pohodu.

Ostrov obyvatelům poskytuje vše, co potřebují. Energii potřebnou pro provoz si domy berou ze slunce. Pitnou vodu získávají filtrací mořské vody. K ohřevu teplé vody slouží saunová kamna, který zároveň vyhřívají také podlahy.

Vybudováním domů snaha mladých tvůrců neskončila. Postupně na ostrově vytvořili síť chodníčků a schůdků, které vedou k místům s nekrásnějšími výhledy.

Fotogalerie
26 fotografií