1. BAZÉNOVÁ FILTRACE
Bez filtrace, která průběžně odstraňuje mechanické nečistoty, se dnes neobejde žádný bazén. Většinou se používá písková (u menších nadzemních bazénů lze volit i jednodušší kartušovou). Nejpoužívanější filtrace se skládá z nádoby s křemičitým pískem, ovládacího ventilu a čerpadla.

Obecně se doporučuje, aby přefiltrovala veškerou vodu v bazénu přibližně za 6 až 8 hodin, a když je velké teplo, pak raději za 3 až 4 hodiny. Vždy, když stoupne tlak v nádobě, je třeba písek propláchnout zpětným chodem vodou z bazénu, chybějící vodu poté dopusťte. Písková filtrace má ve srovnání s kartušovou mnohonásobně větší povrch, proto dokáže zachytit mechanické nečistoty nejen ve větším objemu, ale také po delší dobu. A jelikož se písek obrušuje a stává se jemnějším, zhruba asi jednou za dva roky se mění.

2. JEZÍRKOVÁ FILTRACE
Ač na čistotu vody v koupacím jezírku nejsou tak přísné nároky a přestože jako přirozená čistička fungují vodní rostliny, i tady je obvykle potřeba použít filtraci. Pískovou bazénovou kvůli tomu, že se rychle zanáší, do jezírka nedoporučujeme, použijte speciální mechanický filtr pro jezírka, nejčastěji se používají štěrbinové filtry, odstředivky (vortex) a sedimentační komory. Další možností je biologický filtr. Škodlivé látky odstraní pomocí mikroorganismů a bakterií.

3. CHLOR
Chlor je výborný dezinfekční prostředek, proto na něj sází většina bazénové chemie. Prodává se v podobě tekuté nebo jako tablety. Tekutý přípravek můžete nalít do vody nebo zvolit mnohem komfortnější způsob - automatickou dávkovací stanici. Tablety se vkládají do skimmeru nebo lze použít plovák (rychlost rozpouštění se upravuje otočením uzávěru plováku). Optimální úroveň chloru si zhruba jednou týdně ověřte pomocí testeru (doporučené množství je 0,3 až 0,5 mg/l), stejně tak i správnou hodnotu pH, jež by se ideálně měla pohybovat kolem 7 až 7,4 (pH rovněž ovlivňuje účinnost chlorových preparátů).

4. UV LAMPA
Chemie do bazénu však nemusí být pro každého ideální, do jezírek se samozřejmě nehodí vůbec. Vodu v nich však můžete vyčistit i bez ní. Vhodnou volbou pro jezírko i bazén je čištění pomocí UV lampy. Ta účinně a přitom bezpečně dezinfikuje vodu působením ultrafialového světla typu C. UVC záření likviduje viry, bakterie, řasy a další jednoduché mikroorganismy, současně zabraňuje jejich množení.

5. SŮL
Salinátory pracují na bázi i vytváření přírodního chloru - do bazénové vody se přidává chlorid sodný (běžná sůl), z níž salinátor pomocí elektrolýzy produkuje přírodní chlor, který v podobě kyseliny chlorné né dezinfikuje bazénovou vodu. Posléze se váže zpět a znovu vzniká sůl. Nezapomeňte jen, že sůl je agresivní ke kovovým ovým částem bazénu, jak k těm ponořeným, tak nad hladinou.

6. IONIZÁTOR
Ionizátory dezinfikují vodu v bazénu elektrolytickým dávkováním iontů mědi a stříbra. Měď odstraňuje řasy, stříbro bakterie. Jak UV lampa, tak salinátor nebo ionizátor se instalují do filtračního okruhu, což lze realizovat i dodatečně, takže se nemusíte bát přejít od chemie k šetrnějším způsobům čištění vody.

7. MECHANICKÉ ČIŠTĚNÍ
Ať chceme, nebo ne, na zahradě létá hmyz, padá listí apod. a zanáší hladinu bazénů a jezírek. Mezi drobnější praktické doplňky proto patří hladinové a dnové síťky a hůře přístupná místa zbavíte nečistot pomocí kartáče. Šikovné je rovněž pořídit si některý z bazénových či jezírkových vysavačů.

Článek připravil časopis Blesk Bydlení. Aktuální červencové číslo seženete na novinových stáncích, nebo ho koupíte v našem iKiosku ZDE.