Když před několika dny procházel jeden z bytů, který se městu de facto vrátil po 50 letech, měl co dělat, aby uhlídal žaludek. „Pán, který v něm bydlel od roku 1975, byl slušně řečeno sběratelem různých věcí. I když se vše vyklidilo, nebyl to hezký pohled. Bude trvat půl roku, než bude byt opět obyvatelný,“ upozornil Kunc.

Je potřeba kompletní rekonstrukce

V bytě je potřeba kompletně udělat nové omítky, podlahu, sociální zařízení a další věci. „Předpokládáme, že to bude stát přibližně tři čtvrtě milionu korun,“ vypočítal starosta náklady.

Městu se tak pronájem bytu o rozloze cca 40 m2 vůbec nevyplatil. Nájemník tam platil 70 Kč/m2, měsíčně asi tři tisíce a ročně 36 tisíc korun. Částku na opravu by tak nepokrylo nájemné ani za posledních 20 let. Je nutné si přitom uvědomit, že v předchozích letech platil nájemník ještě méně, než v posledních letech.

Plísně i výkaly

Jak starosta přiznal, nebyl to zdaleka ojedinělý případ. „Některé byty se nám vracejí po vyhoření, někde skapává ze stropu dehet, jinde jsou výkaly, plísně. Z vrácených bytů musíme 99,9 % opravit,“ přiznal Kunc.

Město přitom rozlišuje opravy na dvě základní skupiny: drobné do 250 tisíc korun a ostatní, které jsou nad tuto částku. „Běžně nás oprava jednoho bytu vyjde na více než půl milionu korun,“ dodal starosta Židenic.


Městská část Brno-Židenice má ve své správě 2 300 bytů. U těch starších lidé platí 70 Kč/m2, u nových 179 Kč/m2. Město uzavírá nájemní smlouvy na rok, a když lidé vše včas platí, smlouvy prodlužuje. Někteří lidé tak v nich bydlí i přes 50 let. Židenice na opravy každoročně vydají desítky milionů korun.

VIDEO: Stavební veletrh v Brně představil, jak se dá bydlet na malé ploše.

Video
Video se připravuje ...

Stavební veletrh v Brně představil, jak se dá bydlet na malé ploše. Hynek Zdeněk

Fotogalerie
8 fotografií