„Nutnost rekonstrukce (objektu Krematoria Strašnice) nám dává příležitost modernizovat stavbu a díky tomu i provoz a zohlednit přitom nároky na ochranu životního prostředí,“ uvedla Johnová.

90 let

Stavba strašnického krematoria, které je svojí rozlohou největší v Evropě, byla zahájena v roce 1929 na pozemku v sousedství Vinohradského hřbitova. Krematorium bylo otevřeno 23. ledna 1932 tehdejším primátorem Karlem Baxou. Zpopelňování bylo zahájeno 4. dubna 1932. Od roku 1958 je objekt zapsaný v seznamu nemovitých kulturních památek. Nyní se podle zástupců pražského magistrátu ve strašnickém krematoriu ročně uskuteční 4 500 až 5000 kremací a 2 300 smutečních obřadů.

Budova, která byla vystavěna v konstruktivistickém slohu podle návrhu architekta Aloise Mezery, se bude podle zástupců metropole opravovat po etapách. Tendr asi za pět milionů korun na první část rekonstrukce, zahrnující řešení srážkových vod a hydroizolaci budovy, by měl být podle Červeného vypsán v létě. Práce by mohly být hotové do konce roku. Na rok 2023 se plánuje oprava jedné ze dvou kremačních pecí. Pec by měla nově získat rekuperační výměník, který umožní využívat teplo z kremační pece k vytápění obřadní síně.

Hřbitovy a krematoria

Příspěvková organizace Prahy Správa pražských hřbitovů se stará o některé hřbitovy v metropoli, zajišťuje pohřební služby a provoz a správu krematorií Motol a Strašnice. Podle informací na svém webu spravuje 32 ze 70 hřbitovů na území Prahy. Další hřbitovy jsou svěřeny městským částem nebo je spravují církve. V lednu 2020 se SPH sloučila s pražskou příspěvkovou organizací Pohřební ústav hlavního města a převzala činnost, zaměstnance a majetek tohoto ústavu.

Video
Video se připravuje ...

Pohřeb zavražděného lékaře Leoše Středy (14. dubna 2022). Blesk.cz - David Zima

Fotogalerie
8 fotografií