Neděle 4. června 2023
Svátek slaví Dalibor, zítra Dobroslav
Polojasno 21°C

Útok ruských hackerů v Česku pokračuje! Zasáhli i web vlády či kybernetický úřad

Aktualizováno -
21. dubna 2022
14:45
Autor: ČTK - 
20. dubna 2022
09:19

Útoky hackerů na některé české weby pokračují podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) i dnes, zaútočili například i na web vlády či samotný NÚKIB. Závažné dopady úřad neeviduje. ČTK to řekla mluvčí NÚKIB Alena Minxová. Na útoky hackerů kybernetický úřad upozornil ve středu, týkaly se například webů některých regionálních letišť nebo Českých drah. K útokům se přihlásila proruská hackerská skupina Killnet.

Podle NÚKIB šlo o takzvané DDoS útoky. Spočívají v tom, že z neznámých IP adres ze zahraničí přijde v jeden okamžik mnoho dotazů a stránky přestanou fungovat, takzvaně spadnou. Uživatelé se tak na napadený web nedostanou. Na web vlády se nyní sice lze připojit přes prohlížeč Firefox, nefunguje například ale přes Microsoft Edge, web je nedostupný.

Terčem útoku se stal mimo jiné internetové stránky vlády. „Naše webové stránky jsou od středečního večera terčem DDoS útoku,“ potvrdil dnes dopoledne na twitteru Úřad vlády. Dodal, že se proto může stát, že stránky nebudou v některých momentech dostupné.

České dráhy například řešily problém s výpadky mobilní aplikace Můj vlak, nefungoval on-line nákup jízdenek, problémy byly i s vyhledáváním spojů. Napadený byl i portál veřejné správy portal.gov.cz, uváděl, že „právě probíhá technologická odstávka za účelem posílení bezpečnosti webu“. Útokům čelily například i weby karlovarského, pardubického či ostravského letiště.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ve středu uvedl, že na systémy českých státních i soukromých institucí vedli kybernetický útok ruští hackeři, žádné informace a soukromá data občanů podle něj neunikla. K útokům se přihlásila hackerská skupina Killnet. Podle ní šlo o desítku napadených webů. Jmenovala například i Komerční banku, která ale žádný takový útok podle zjištění ČTK nezaznamenala. Později ale přibyly další weby.

NÚKIB na zvýšené riziko kyberšpionáže a kyberútoků v souvislosti se situací na Ukrajině upozorňoval na konci ledna, poté opětovně na konci února. Nabádal organizace řídící se zákonem o kybernetické bezpečnosti i další tuzemské organizace, především média, k ostražitosti proti nejčastěji používaným technikám útoků a k aktualizaci informačních systémů, aby nedocházelo ke zneužití známých zranitelností. Doporučoval sérii úkonů, které ve varování popsal.

Na Ukrajinu na konci února vojensky zaútočilo Rusko. V úterý NÚKIB vydával statistiku kybernetických útoků za březen, bylo jich 14, což je průměr za posledních 12 měsíců. Za březen neevidoval žádný incident, který by byl prokazatelně spojený s válkou na Ukrajině.

19:26
Dnes

Ruské ministerstvo obrany podle agentury TASS uvedlo, že v Belgorodské oblasti armáda společně s pohraniční službou FSB odhalily pokus „diverzní a průzkumné skupiny ukrajinských teroristů“ překročit řeku u Novaje Tavolžanky a jejich akci pomocí dělostřelecké palby překazily. „Nepřítel byl rozprášen a stáhl se,“ uvedl ruský resort obrany.

18:18
Dnes

Pracovníci ruské Federální služby bezpečnosti (FSB) v Čeljabinské oblasti společně s policií zadrželi obyvatele Magnitogorsku, chtěl prý zapálit vojenský komisariát a sabotovat zařízení na železniční trati, píše agentura TASS s odvoláním na orgány činné v trestním řízení.

Za pokus o teroristický čin a sabotáž mu hrozí maximální trest svobody až na 20 let, resp. doživotí. „Zdroj vysvětlil, že občan, který se dostal do povědomí orgánů činných v trestním řízení, jednal v zájmu ukrajinských speciálních služeb, které mu slíbily finanční odměnu,“ dodala TASS.

17:12
Dnes

Do obce Novaja Tavolžanka v Belgorodské oblasti Ruska vstoupily „sabotážní a průzkumné skupiny“, v současné době se tam bojuje, uvedl podle agentury TASS gubernátor Vjačeslav Gladkov.

Reagoval také, že je připraven setkat se s proukrajinskými partyzány, kteří mu nabídli schůzku a předání dvou zajatých vojáků. „S největší pravděpodobností je zabili, jakkoliv je to pro mě těžké říct. Ale pokud jsou živí, tak od 17:00 do 18:00 (16:00 až 17:00 SELČ) na silničním kontrolním bodu Šebekino. Zaručuji bezpečnost,“ uvedl ve videu na telegramu Gladkov.

 

Zobrazit celý online

 

Video  Blesk Podcast: Hackerský útok stojí od milionu, říká hacker Studeník  - Jiří Marek, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa