Rak
Autor: CNC

Lidé narození 5. července jsou Raci.  


Svátek slaví Cyril 

  • Ženský protějšek: Cyrila
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Cyrilek, Cyrda, Cyri, Cyroš
  • Původ: Jméno Cyril je řeckého původu. Pochází z řeckých jmen „Kyrios“ nebo „Kýros“, jejichž význam je „pán“ nebo „pánův“. Podle jiné teorie souvisí jméno s perským slovem „kuruš“, které znamená „slunce“. Při kombinaci obou teorií by mohl Cyril být „pánem slunce“.
  • Povaha: Cyrilové jsou ambiciózní. Rádi se vzdělávají. Problémy mají ve vztazích, neboť kladou na své partnerky velmi vysoké nároky.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí pro muže narozené ve znamení: Panny, Vah, Štíra a Střelce.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Mezinárodní den objetí zdarma

Mezinárodní den objetí zdarma je ve světě známý pod názven „Free hugs“. Neznámí lidé se v tento den na ulicích objímají. Tzv. dobrovolníci nabízejí svou náruč zdarma. Cílem tohoto svátku je šířit pozitivní myšlení a lásku. V posledních letech se začíná tento svátek prosazovat i v České republice. Větší úspěch má ve velkých městech, kde se především mladí lidé více uvolní a objímáním se snaží prolomit městskou anonymitu a lhostejnost.

Narození ovce Dolly

5. července 1996 se narodila ovce Dolly, byla prvním naklonovaným savcem ze somatické buňky dospělého jedince, kdy se celý proces úspěšně podařil. Tento pokus byl potvrzen teprve až 23. února 1997, tedy až po 7 měsících. Potvrdil ho Skotský výzkumný ústav, kde tento pokus vedl profesor Ian Wilmut a jeho tým v Roslinově institutu.

Byl velký vědecký úspěch, který dal směr k terapeutickému klonování, od kterého si vědci slibují velkou úspěšnost při boji s dosud nevyléčitelnými chorobami.

Vznikla metodou nukleárního transferu. To znamená, že z vajíčka jedné ovce bylo odstraněno jádro a bylo nahrazeno jádrem buňky z vemene z jiné ovce. Jehně, které se z tohoto upraveného vajíčka narodilo, bylo tedy genetickou kopii druhé ovce, která poskytla buněčné jádro.

Úspěch výzkumu byl velice nízký, proto nechali vědci splynout celkem 277 párů buněk, z nich se úspěšně vyvinulo 29 embryí. Ty byly implantovány do děloh celkem 13 ovcí. Z nichž se narodilo pouze jediné mládě – Dolly

Dolly se v prvních letech vůbec neodlišovala od jiných ovcí, dokonce přivedla na svět šest zdravých jehňat. Pouhý rok po narození, bylo zjištěno, že její buňky neodpovídají fyzickému stáří, ale spíše dárkyni, tedy šestileté ovci. Toto později vědci zpochybnili, s tím, že se u ní neprojevily žádné abnormality v souvislosti s předčasným stárnutím. Nicméně Dolly trpěla od roku 2001 artritidou, která se projevuje u výrazně starších jedinců. Nakonec Dolly podlehla nevyléčitelné plicní infekci, která se objevila ve stádu ovcí, kde žila, byla proto raději 14. února 2003 utracena. Žila tedy téměř 7 let.

Tělo ovce Dolly bylo vycpáno a stalo se důležitým exponátem v přírodopisné sbírce expozice skotského Národního muzea

Původ jména vysvětlil profesor Ian Wilmut novinářům takto: "Dolly vznikla z buňky mléčné žlázy a my si nemohli vzpomenout na působivější pár prsou, než jsou ta Dolly Partonové," Která je slavnou americkou country zpěvačkou s výrazným poprsím.

Psalo se 5. července před rokem: