Rak
Autor: CNC

Lidé narození 4. července jsou Raci.  


Svátek slaví Prokop

  • Ženský protějšek: nemá 
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Prokopek, Prokůpek, Proky, Prokeš
  • Původ: Jméno Prokop je řeckého původu. Pochází buď ze slova „prokoptó“, jehož význam je „průkopník“, „razící cestu“, nebo „prokópos“, které znamená „pohotový“, „připravený k boji“.  
  • Povaha: Prokopové mají introvertní povahu. Přesto tak navenek nepůsobí a ve společnosti jsou velmi oblíbení. Jsou inteligentní a talentovaní. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí pro muže narozené ve znamení: Vodnáře, Panny, Střelce a Lva.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Den nezávislosti v USA

4. července roku 1776 byla přijata Deklarace nezávislosti Spojených států amerických na Velké Británii. Na počest tohoto dne, který se dá označit za vznik dnešních Spojených státu, se slaví Den nezávislosti. Nám je tento den známý pod oficiálním názvem Independence Day, američané ho ale spíše nazývají Fourth of July nebo July Fourth.

Pro američany je 4. červenec největším svátkem roku, který se slaví po celý den napříč celými Spojenými státy. Od roku 1941 je tento den uznán jako oficiální státní svátek. Lidé mají tedy tento den volno od práce, konají se velké slavnostní průvody (největší je v hlavním městě Washingtonu D. C., zvaný National Independence Day Parade), pořádají se pikniky, grilování, koncerty nebo soutěže v pojídání hotdogů. Města jsou slavnostně vyzdobená do barev trikolory a večer je zakončen velkolepými ohňostroji. Je to den velké národní hrdosti.

Deklaraci nezávislosti tehdy podepsalo dvanáct z celkového počtu třinácti britských kolonií, které stály u vzniku USA. Vyhlásily nezávislost na Velké Británii, která měla nad celým územím kontrolu. Mezi zástupci kolonií byli významní státníci, později prezidenti, Thomas Jefferson a John Adams. Originál deklarace je psán na kůži a vystaven v Národním archivu Spojených státu ve Washingtonu, D. C. Za hlavního autora Deklarace nezávislosti je považován Thomas Jefferson, třetí prezident USA. Schválení Deklarace nezávislosti předcházelo schválení Rezoluce nezávislosti, kterou schválil 2. července 1776 Druhý kontinentální kongres. Jejím autorem byl Richard Henry Lee. 

V České republice slaví tento den velvyslanectví USA velkolepou recepcí, na kterou jsou zváni významné osobnosti z politiky a kultury.

Psalo se 4. července před rokem: