Rak
Autor: CNC

Lidé narození 3. července jsou Raci.  


Svátek slaví Radomír

  • Ženský protějšek: Radomíra
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Radek, Ráďa, Rado, Radomírek, Míra, Mirek
  • Původ: Jméno Radomír je slovanského původu. Spojeno je se staroslovanským slovem „raděti“, které znamená „starat se“ a „mír“, jehož význam je „mír“ nebo „svět“. Radomír tedy znamená „mírumilovný“ nebo „pečující o mír“. 
  • Povaha: Radomírové jsou ve vztazích přelétaví. Jakmile se však usadí, jsou své partnerce věrní. Dožívají se ve zdraví vysokého věku.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí pro muže narozené ve znamení: Střelce, Býka, Berana, Lva, Vodnáře a Vah.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Nejstarší stále otevřené ruské kolo

3. července 1897 bylo ve vídeňském Prátru zpřístupněno veřejnosti velké ruské kolo, které se stalo symbolem nejenom Prátru, ale i samotné Vídně. Je nejstarší atrakcí svého druhu na světě, která je stále v provozu. Velké kolo stojí hned u vstupu do parku a z jeho gondol je nádherný výhled na Vídeň a celý Prátr.

Vídeňské kolo bylo postaveno k blížícímu se 50. výročí korunovace Františka Josefa I., který poskytl pozemky bývalé honitby pro zřízení tohoto zábavního parku, který měl být k dispozici všem vrstvám obyvatel. Tento park je od samého začátku velice populární, hrálo se zde i divadlo, vznikaly kavárny či další atrakce, a po celou dobu své existence je hojně navštěvovaný.

Ruské kolo zvané Wienerriesenrad, nebo jen Riesenrad byla první stálá atrakce v Prátru. Postavil jí anglický inženýr Walter Bassett, který tyto atrakce stavěl po celém světě, např. v Chicaqu, Londýně a Paříži. Ruská kola byla v 19. století velice populární.

Atrakce samotná v nejvyšším možném místě dosahuje 64,75 m, průměr je 61 m. Celá hmotnost železné konstrukce činí 430 tun. Točí se na ní celkem 15 vagónů, zvaných gondoly, a to v rychlosti 0,75 metrů za sekundu. Na konci druhé světové války bylo kolo zasaženo požárem, při kterém byla zničena polovina vagónů, včetně hnacího ústrojí. Vše bylo obnoveno, kromě zničených vagónů, a znovu otevřeno veřejnosti 25. května 1947.

Vídeňské kolo se objevilo i v mnoha filmech, například v bondovce Dech života, dále ve filmech Třetí muž, Před úsvitem, Dáma ve zlatém a často v rakouském seriálu Komisař Rex.

Psalo se 3. července před rokem: