Ryby
Autor: CNC

4. březen <<< 5. březen >>> 6. březen

Lidé narození 5. března jsou Ryby.  


Svátek slaví Kazimír

  • Ženský protějšek: Kazimíra
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Kazimírek, Kazík, Kazda, Káza, Míra, Mirek
  • Původ: Jméno Kazimír je slovanského původu. Pochází zřejmě z polštiny. Slovo „kazi“ znamená „ničit“. Slovo „mír“ odpovídá našemu „mír“ či „klid“. Kromě významu „ten, kdo ničí mír“, slovo „kazi“ může vycházet také ze staroslovanského slova „kázat“. V tom případě se jméno vykládá také jako „ten, kdo káže mír“. 
  • Povaha: Kazimírové jsou diplomaté. Své záměry a pocity nedávají najevo. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro muže narozené ve znamení Blíženců, Vodnáře, Štíra a Kozoroha.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Smrt Josifa Stalina

Josif Stalin původním jménem Josif Vissarionovič Džugašvili se narodil do pravoslavné rodiny 18. prosince 1878 v gruzínském městě Gori. Matka z něj chtěla mít kněze, ale on i přesto, že byl hluboce věřící, se vyučil obuvníkem a současně tíhl k politice. Z církve byl dokonce vyloučen. Díky střetům s carským režimem, který bytostně nenáviděl a za organizaci veřejných nepokojů byl jako mladík poslán do vyhnanství na Sibiř.

Stalin je považován za jednoho z nejkrutějších diktátorů všech dob. V období 1922 – 1952 působil v SSSR jako tajemník Komunistické strany. Byl stoupencem marxismu a spolupracoval s Leninem. Za Stalinem díky jeho rozporuplné politice stojí desítky milionů lidských životů, které zhasly např. při hladomoru na Ukrajině, kdy nastolil násilnou kolektivizaci zemědělství. Oběťmi byli i vysocí funkcionáři strany během tzv. Velké čistky ke konci třicátých let. 

I přesto, že jeho vláda byla nemilosrdná a velmi tvrdá, byl považován za velký přínos pro tehdejší Sovětský svaz, který se přetransformoval ze zemědělství na průmyslovou velmoc. Ekonomika státu rostla a díky tomu i úroveň školství a lékařství. Stalin měl také podíl na vítězství nad nacisty za druhé světové války. 

Josif Vissarionovič Stalin zemřel 5. března 1953 ve věku 74 let. Jeho smrtí skončila krvavá politika, teror, čistky, popravy a věznění nejen v SSSR, ale také v Československu.

Kdo se narodil 5. března

Svět