Ryby
Autor: CNC

5. březen <<< 6. březen >>> 7. březen

Lidé narození 6. března jsou Ryby.  


Svátek slaví Miroslav

 • Ženský protějšek: Miroslava
 • Nejpoužívanější domácí podoby: Míra, Mirek, Mireček, Miro, Mirda, Mirínek
 • Původ: Jméno Miroslav je slovanského původu. Ve staročeštině se slovo „mír“ vykládalo jako „svět“. Význam jména tedy byl „muž, který oslavuje svět“. Novodobý výklad je „mírumilovný“ či „oslavující mír“.
 • Povaha: Miroslavové jsou inteligentní a učenliví. Mají úspěch u opačného pohlaví. Na rodinný život si však zvykají velmi těžko. Potřebují často chválit.
 • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro muže narozené ve znamení PannyLva, Raka, Ryb a Střelce

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Mezinárodní den jódu

Mezinárodní den jódu vyhlásil v roce 1999 Český výbor pro UNICEF ve spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Tento den má připomenout důležitost tohoto prvku pro naše tělo.

Nedostatek jódu způsobuje únavu, sklon k depresím, zapomínání, poruchy plodnosti a další příznaky. Česká republika je jako vnitrozemský stát nedostatkem jódu více ohrožena.

Mořské ryby, plody a řasy, které jsou jeho významným zdrojem, jsou v našich jídelníčcích zahrnuty spíše výjimečně. Od roku 1950 se tak povinně provádí jodizace kuchyňské soli

1951: Narození Jiřího Schelingera 

6. března 1951 se na Českomoravské vrchovině ve vesnici Bousov Jiří SchelingerHudební vlohy zdědil po svém otci, který byl učitelem hudby. Jako malý kluk se učil na klavír, ale později ho učarovala kytara a napodoboval Briana Jonese z Rolling Stones, který byl jeho vzorem. Na základní škole dokonce založil kytarovou skupinu. 

Jako mladík na učilišti se dostal do potíží s policií a skončil ve vyšetřovací vazbě. Tam se pokusil o demonstrativní sebevraždu a skončil na čas v psychiatrické léčebně v Bohnicích. Díky tomu ale dostal modrou knížku a mohl se věnovat naplno muzice.

Schelinger prošel mnoha hudebními uskupeními, ale nejvíce si ho lidé spojují se skupinou Františka Ringo Čecha, která byla v sedmdesátých letech považována za jednu z nejlepších. Během zpěvákova krátkého života vzniklo mnoho hitů jako například Šípková Růženka, Jsem prý blázen jen nebo Holubí dům. V podstatě se stal zakladatelem české rockové balady.  Nazpíval písně k filmům Hop – a je tu lidoop a Což takhle dát si špenát a ve filmech Romance za korunu a Trhák si dokonce i sám zahrál. 

13. dubna byl zpěvák pozván do bratislavského studia Československé televize na natáčení Televizního klubu mladých. Nikdo netušil, že to bude jeho poslední cesta. Po odchodu z restaurace pod vlivem alkoholu a dosud nevyjasněných okolností údajné hádky s kolemjdoucími muži skočil z mostu do Dunaje a utopil se. Kolem jeho smrti však je mnoho záhad. 

Jiří Schelinger se stal legendou českého bigbítu a jeho hity jsou dodnes populární.

Kdo se narodil 6. března

 • 1804 – Josef František Frič, vlastenec, advokát a politik († 21. května 1876)
 • 1851 – Václav Brožík, malíř († 15. dubna 1901)
 • 1912 – Bořivoj Zeman, režisér a scenárista († 23. prosince 1991)
 • 1951 – Milan Hlavsa, hudebník, spoluzakladatel skupiny The Plastic People of the Universe († 5. ledna 2001)
 • 1951 – Jiří Schelinger, zpěvák a hudebník († 13. dubna 1981)
 • 1968 – Pavlína Nytrová, politička
 • 1989 – Markéta Břízová, modelka a Supermiss 2013

Svět

1926 – Andrzej Wajda, polský režisér († 9. října 2016)

1927 – Gabriel García Márquez, kolumbijský spisovatel, Nobelova cena 1982 († 17. dubna 2014)

1937 – Valentina Těreškovová, ruská kosmonautka, první žena ve vesmíru

1989 – Agnieszka Radwańska, polská tenistka