Ryby

Lidé narození 6. března jsou Ryby.  


Svátek slaví Miroslav

  • Ženský protějšek: Miroslava
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Míra, Mirek, Mireček, Miro, Mirda, Mirínek
  • Původ: Jméno Miroslav je slovanského původu. Ve staročeštině se slovo „mír“ vykládalo jako „svět“. Význam jména tedy byl „muž, který oslavuje svět“. Novodobý výklad je „mírumilovný“ či „oslavující mír“.
  • Povaha: Miroslavové jsou inteligentní a učenliví. Mají úspěch u opačného pohlaví. Na rodinný život si však zvykají velmi těžko. Potřebují často chválit.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro muže narozené ve znamení PannyLva, Raka, Ryb a Střelce

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Narození Jiřího Chelingera

Jiří Schelinger se narodil 6. března 1951 na Českomoravské vrchovině ve vesnici Bousov. Hudební vlohy zdědil po svém otci, který byl učitelem hudby. Jako malý kluk se učil na klavír, ale později ho učarovala kytara a napodoboval Briana Jonese z Rolling Stones, který byl jeho vzorem. Na základní škole dokonce založil kytarovou skupinu. 

Jako mladík na učilišti se dostal do potíží s policií a skončil ve vyšetřovací vazbě. Tam se pokusil o demonstrativní sebevraždu a skončil na čas v psychiatrické léčebně v Bohnicích. Díky tomu ale dostal modrou knížku a mohl se věnovat naplno muzice.

Schelinger prošel mnoha hudebními uskupeními, ale nejvíce si ho lidé spojují se skupinou Františka Ringo Čecha, která byla v sedmdesátých letech považována za jednu z nejlepších. Během zpěvákova krátkého života vzniklo mnoho hitů jako například Šípková Růženka, Jsem prý blázen jen nebo Holubí dům. V podstatě se stal zakladatelem české rockové balady.  Nazpíval písně k filmům Hop – a je tu lidoop a Což takhle dát si špenát a ve filmech Romance za korunu a Trhák si dokonce i sám zahrál. 

13. dubna byl zpěvák pozván do bratislavského studia Československé televize na natáčení Televizního klubu mladých. Nikdo netušil, že to bude jeho poslední cesta. Po odchodu z restaurace pod vlivem alkoholu a dosud nevyjasněných okolností údajné hádky s kolemjdoucími muži skočil z mostu do Dunaje a utopil se. Kolem jeho smrti však je mnoho záhad.

Jiří Schelinger je legendou českého bigbítu a jeho hity jsou dodnes populární.

Mezinárodní den jódu

Mezinárodní den jódu vyhlásil v roce 1999 Český výbor pro UNICEF ve spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Tento den má připomenout důležitost tohoto prvku pro naše tělo. Nedostatek jódu způsobuje únavu, sklon k depresím, zapomínání, poruchy plodnosti a další příznaky. Česká republika je jako vnitrozemský stát nedostatkem jódu více ohrožena. Mořské ryby, plody a řasy, které jsou jeho významným zdrojem, jsou v našich jídelníčcích zahrnuty spíše výjimečně. Od roku 1950 se tak povinně provádí jodizace kuchyňské soli


Psalo se 6. března před rokem