10 nejbohatších mužů historie: Nechybí ani komunistický diktátor Stalin

 • Autor: mb - 
  8. 8. 2015
  07:01

  Časopis TIME sestavil žebříček deseti nejbohatších mužů historie. Jsou v něm osoby známé i naprosto neznámé. Do top desítky se dostal i diktátor Josif Stalin, který jako každý komunista proklamoval odpor k bohatství.

 • 1.Čingischán

  ČingischánČingischán | Wikipedia.com

  Říše mongolského krutovládce byla největší v historii lidstva. Mongolské hordy vládly území od Číny až po Evropu. Jen dvacet let po jeho smrti Mongolové dokonce zaútočili na Moravu.

   

  Časopis Time zařadil Čingischána do skupiny nejbohatších mužů ne kvůli osobnímu majetku, ale právě kvůli rozloze území, kterému vládl.

   

  Samotný Čingischán byl prý jinak relativně skromný. Kořist se pečlivě zapisovala a následně rozdělovala mezi armádu. „Neměl žádný opulentní palác, žádný chrám, žádný dům, ba ani hrobku. Narodil se v jurtě a zemřel v jurtě,“ píše ve své knize antropolog Jack Weatherford.

 • 2.Bill Gates

  Bill GatesBill Gates | Wikipedia.com

  Americký podnikatel a „duchovní otec“ operačního systému Windows. Pravidelně je označován různými médii jako nejbohatší člověk světa.

   

  Přestože neváhá na charitu dávat miliardy dolarů, jeho současný majetek se odhaduje na astronomických 78,9 miliardy dolarů (skoro dva biliony korun).

 • 3.Alan Rufus

  Alan Rufus zvaný RudýAlan Rufus zvaný Rudý | Wikipedia.com

  Za jménem se skrývá anglický král Alan Rudý, který žil v 11. století. V době své smrti měl prý majetek v hodnotě 11 tisíc liber, což se nezdá moc, ale ve skutečnosti šlo o 7 procent HDP země.


  Dnes by tehdejší částka odpovídala sumě 194 miliard dolarů, tedy 4,8 bilionu korun.

 • 4.John D. Rockefeller Sr.

  John D. RockeffelerJohn D. Rockeffeler | Wikipedia.com

  Člen slavného rodu Rockefellerů, který zemřel v roce 1937. Jeho společnost v 19. století ovládala 90 procent těžby ropy v USA.

   

  V době své smrti měl jeho majetek hodnotu 1,5 miliardy dolarů. Přepočteno na dnešek – 341 miliard dolarů (zhruba 8,4 bilionu korun).

 • 5.Andrew Carnegie

  Andrew CarnegieAndrew Carnegie | Wikipedia.com

  Možná nejbohatší Američan v historii. Původně imigrant ze Skotska prodal svou společnost U. S. Steel v roce 1901 za 480 milionů dolarů.

   

  Dnešní ekvivalent by byl 372 miliard dolarů (9,2 bilionu korun), což je více, než měl Rockeffeler.

 • 6.Josif Stalin

  Josif StalinJosif Stalin | Wikipedia.com

  Krvavý komunistický diktátor, který sužoval obyvatelstvo Sovětského svazu nekonečnými čistkami.

   

  Ačkoliv přímo v osobním vlastnictví Stalin neměl obrovské sumy, historik George O. Liber ho přesto považuje za jednoho z nejbohatších mužů historie. „Ovládal 1/6 povrchu planety bez jakýchkoliv omezení. Měl obrovskou moc a mohl si dělat, co chtěl,“ říká profesor Liber.

 • 7.Akbar I

  Akbar I.Akbar I. | Wikipedia.com

  Indický vládce ze 16. století, akademik Angus Maddison odhaduje, že jeho říše produkovala 25 procent HDP celé planety a život indického vládce byl „daleko extravagantnější než cokoliv známé z evropské historie.“

 • 8.Imperátor Shenzong

  Imperátor ShenzongImperátor Shenzong | Wikipedia.com

  Vládce z mocné čínské dynastie Song, která ovládala Čínu po celá tři staletí. Profesor Ronald Edwards tvrdí, že čínské impérium svými technologickými inovacemi předběhlo Evropu o stovky let a bylo extrémně efektivní ve výběru daní.

 • 9.Císař Augustus

  Císař AugustusCísař Augustus | Wikipedia.com

  Perverzně bohatý císař, dle historika Iana Morrise mu „prakticky patřil Egypt a pětina bohatství Římské říše“. Dnes by se jeho majetek rovnal sumě 4,6 trilionu dolarů (skoro 114 trilionů korun).

 • 10.Mansa Musa

  Mansa MusaMansa Musa | Wikipedia.com

  Král Timbuktu, jeho království bylo v Africe největším těžitelem zlata. Přesnou sumu bohatství nelze určit, akademici jsou odkázáni jen na historické zápisy.

   

  Tak například při pouti do Mekky prý způsobil v Egyptě měnovou krizi, když štědře rozdával peníze. Každý velbloud karavany nesl pytle zlata. Jeho armáda čítala 200 tisíc mužů. Profesor Rudolp Ware vysvětluje: „Je to nejbohatší muž v historii. Představte si krále sedícího na trůnu ze zlata, třímajícího zlaté žezlo se zlatou korunou na hlavě. Představte si hory zlata a pak to zdvojnásobte. Takhle bohatý byl Mansa Musa.“

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

petrusaa ( 16. května 2016 11:51 )

Stalin žádný majetek,kromě dači tedy chaty nic nevlastnil,svůj plat věnoval straně i léčení své ženy platil sám.

mira209 ( 8. srpna 2015 12:38 )

To je zas blábol

ruudazvostravy ( 8. srpna 2015 11:26 )

 Fčéra to bil Čyngischán,neska sou to Žydi Rýtyg a Bakaláč.

ivoadler ( 8. srpna 2015 10:22 )

Celé je to pitomost. U těch vládců zvlášť. Bohatství podle dnešních měřítek je něco, co můžu prodat, koupit, darovat nebo odkázat a to u těchto vládců nefunguje. Je to plácnutí do vody. 

tuba24 ( 8. srpna 2015 09:56 )

hory zlata? Odkedy clovek tazi zlato, bolo vytazene tolko suroveho zlata, ktore by sa zmestilo do kocky o strane 20 metrov

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud