Ryby
Autor: CNC

3. březen <<< 4. březen >>> 5. březen

Lidé narození 4. března jsou Ryby.  


Svátek slaví Stela

  • Mužský protějšek: nemá
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Stelinka, Steli, Stelka, Steluška
  • Původ: Jméno Stela je latinského původu. Z latiny se jméno překládá jako „hvězda“. Souvisí také s řeckým slovem „aster“, jehož význam je také "hvězda". 
  • Povaha: Stely jsou obětavé. Zajímají se a pečují o ostatní. Projevují se jako mateřské typy. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro ženy narozené ve znamení Berana, Lva a Střelce

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Antonio Vivaldi

4. března roku 1678 se v Benátkách narodil italský barokní skladatel, houslový virtuóz a dirigent Antonio Lucio Vivaldi. Málokdo ví, že zpočátku studoval teologii a chtěl se stát knězem. Odtud jeho přezdívka „Prete Rosso“ (zrzavý kněz). Avšak díky jeho špatnému zdravotnímu stavu tuto životní dráhu opustil a začal se věnovat hudbě.

Základy hudebního vzdělání malý Antonio získal díky svému otci, který ho učil na housle, ale první skutečné lekce navštěvoval u tehdy známého barokního skladatele a kapelníka Giovanniho Legrenzi, jehož výuka měla nezanedbatelný vliv na jeho další tvorbu.

Vivaldiho dílem jsou především instrumentální skladby, které byly velmi populární a připravované přímo na zakázku italských šlechticů. Snad nejznámější dílo je soubor čtyř houslových koncertů Čtvero ročních dob, které patří k nejhranějším skladbám po celém světě i v současnosti. Zkomponoval však i několik desítek oper, řadu symfonií, sonát, mší a kandát. Hudební svět také oceňuje stovky koncertů pro nejrůznější hudební nástroje.

Antonio Vivaldi byl na vrcholu své tvorby velmi žádaným skladatelem v Evropě. Stal se dokonce ve Vídni dvorním skladatelem císaře Karla VI. V té době ale začalo ubývat jeho hudebních příznivců, to bylo také důvodem, že se po císařově smrti dostal do finančních potíží a krátce na to v červenci roku 1741 umírá. Na místě, kde skladatel naposledy žil a tvořil dnes stojí ve Vídni hotel Sacher.

Světový den obezity

4. březen se organizace, které se věnují boji s nadváhou, rozhodly vyhlásit Světovým dnem obezity (World Obesity Day – WOD). Každoročně se pořádají různé preventivní akce, které chtějí na tento závažný problém nejen upozornit, ale nabídnout i možnosti jeho řešení.

Obezita i nadváha negativně ovlivňují zdravotní stav populace a souvisejí také s dalšími nemocemi, jako jsou diabetes 2. typu, kardiovaskulární či nádorová onemocnění. Navíc se ukázalo, že obezita a přidružená onemocnění zhoršují průběh koronavirového onemocnění.

V Česku se jednou z preventivních aktivit stal „Den zdraví“, který pravidelně pořádá organizace STOB − Stop obezitě. Jeho součástí bývají i konference, dostupní i on-line, s mottem Žít a hubnout pro zdraví.

V rámci akcí pořádaných ke Světovému dni obezity si lidé mohou nechat změřit své tělesné proporce i hodnoty na bioimpedančních přístrojích u lektorů a rovněž si vyzkoušet nejrůznější pohybové aktivity, jako např. nordic walking nebo movie dance.

Součástí těchto akcí bývají také ochutnávky nutričně vhodných potraviny, které si zájemci o změnu životního stylu mohou na místě přímo zakoupit. Dále také publikace, jež se mohou stát průvodci k zdolání obezity či nadváhy.

Kdo se narodil 4. března

Svět

  • 1678 – Antonio Vivaldi, italský barokní hudební skladatel († 28. července 1741)
  • 1977 – Jason Marsalis, americký bubeník
  • 1983 – Cate Le Bon, velšská zpěvačka