Lidé narození 20. dubna jsou Berani.  


Svátek slaví Marcela

  • Mužský protějšek: Marcel
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Marcelka, Marcel, Marci, Máca, Macek, Macík
  • Původ: Jméno Marcela je latinského původu. Pochází z římského jména „Marcus“, resp. jeho zdrobněliny „Marcellus“. Prapůvodní význam však pochází od římského boha války jménem Mars. Přeneseně se význam jména vykládá jako „bojovník/bojovnice“ nebo „malý bojovník / bojovnice“. V doslovném překladu je Marcela „zasvěcená bohu války“.
  • Povaha: Marcely jsou velmi zodpovědné a starostlivé. Mají smysl pro rodinu a ve vztazích jsou stálé.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro ženy narozené ve znamení Berana, LvaKozoroha, Panny a Střelce.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Mezinárodní den svobody tisku

Od roku 1991 se 20. dubna slaví Mezinárodní den svobody tisku. Iniciátorem byla organizace Reportéři bez hranic. Cílem je připomenout, že média by měla být svobodná a nezávislá, neměla by být ovlivňována vládou, politiky či jinými organizacemi. Tento den by měl také připomenout, jak jsou pro nás informace důležité a to, že každý chce získávat přesné, relevantní a nezkreslené informace. 

V některých zemích nemá novinář jednoduchou úlohu. Jsou na něj vyvíjeny velké tlaky z různých stran, které mnohdy končí uvězněním nebo dokonce smrtí novináře. Každý rok organizace Reportéři bez hranic sestavuje žebříček jednotlivých států v souvislosti se svobodou tisku. Nejlépe jsou na tom státy Skandidávie, nejhůře pak ty s autoritářským režimem. Česká republika byla v roce 2016 na 21. místě.

Mezinárodní den svobody tisku je také 3. května. Vyhlásila je na toto datum OSN (Organizace spojených národů) jako vzpomínku na podpis Windhoekské deklarace. Tato deklarace podporovala nezávislost tisku v Africe a cílem bylo zlepšit podmínky novinářů, kteří jsou často zastrašováni a vězněni.


Psalo se 20. dubna před rokem: