Beran
Autor: CNC

18. duben <<< 19. duben >>> 20. duben

Lidé narození 19. dubna jsou Berani.  


Svátek slaví Rostislav

  • Ženský protějšek: Rostislava
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Rostislávek, Rosťa, Rostík, Rostíček, Slávek, Sláva
  • Původ: Jméno Rostislav je slovanského původu. Slovo „rosti“ znamená „ten, kdo rozmnožuje slávu“ a „slav“ má význam „ten, kdo slaví“. Rostislav tedy znamená „ten, kdo rozšiřuje slávu“.
  • Povaha: Rostislavové jsou vyrovnaní a přátelští. Preferují rodinné zázemí a jsou svým partnerkám věrní.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro muže narozené ve znamení Raka, LvaŠtíra a Střelce.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Charles Manson odsouzen k trestu smrti za vraždu Sharon Tate

Charles Manson byl americký zločinec, fanatik a hudebník. Byl hlavou gangu „Family“ (Rodina), který má na svědomí několik brutálních vražd. Již své dětství prožíval v nápravných zařízeních a vězeních. Úplným jeho opakem byla Sharon Tate. Byla to krásná americká herečka a modelka, která se na svou hvězdnou kariéru vydala už v dětství. Jako úspěšná modelka začala natáčet také filmy a právě film ji přivedl ke své životní lásce, režisérovi Romanu Polanskému. Za něj se vdala a později s ním také otěhotněla.

Případ známý jako „Tate-La Bianca Case“ z roku 1969 otřásl tehdejším světem a i dnes budí opovržení. Bylo 9. srpna 1969, kdy se Manson rozhodl napadnout se svým gangem dům Polanského, kde právě byla Sharon Tate se svými přáteli. Tehdy došlo k 5 brutálním vraždám a jednou se zavražděných byla tehdy 26 letá Sharon Tate. Ta právě byla v osmém měsíci těhotenství. Prosila o svůj život a život svého dítěte. Nakonec byla ale 16 bodnými ranami brutálně zabita. Její krví gang napsal na vchodové dveře vzkaz: „PIG“.

Proč Manson napadl právě dům Polanského, není zřejmé. Jeho cílem prý bylo vraždit bělochy tak, aby vina byla svalena na černochy a začala rasová válka, ve které přežije právě pouze „Family“. Jiné zdroje uvádějí, že si Manson myslel, že je v domě producent, který mu odmítl vydat desku a chtěl zabít jeho i s rodinou. 

Manson byl na základě nezvratných důkazů i s dalšími členy gangu odsouzen, rozsudek si vyslechl 19. dubna 1971. Manson k trestu smrti, avšak po změně kalifornských zákonů se rozsudek změnil na doživotí. Zemřel v listopadu 2017 po delší nemoci ve vězeňské nemocnici.

Světový den investičních fondů

19. duben byl roku 2014 ustanoven Světovým dnem investičních fondů. Toto datum bylo vybráno na počest narození Abrahama van Ketwiche (*1743), považovaného za zakladatele investičních fondů. Ten totiž v roce 1774 založil první investiční fond. Cílem této iniciativy je zvýšit povědomí široké veřejnosti o investičních fondech a jejich výhodách.

Asociace pro kapitálový trh České republiky (AKAT ČR) začala tento svátek slavit hned v roce 2014, kdy se tak přidala ke svým partnerským asociacím v Německu, Rakousku, i dalším zemím v regionu střední Evropy.

AKAT ČR patří mezi nejvýznamnější profesní sdružení působící na kapitálovém trhu. Sdružuje nejvýznamnější správce - investiční společnosti a asset management společnosti, dále pak obchodníky s cennými papíry a banky, které působí v Česku, a další subjekty poskytující služby v oblasti kapitálového trhu.

Činnost Asociace napomáhá ke zvýšení transparentnosti kapitálového trhu, ochraně investorů a podpoře zájmů svých členů. Asociace usiluje zejména o rozvoj kapitálového trhu a kolektivního investování. Svými aktivitami a samoregulačními předpisy chce rozvíjet podvědomí, znalost a důvěryhodnost v oblasti kapitálového trhu.

A na co mají lidé dbát při investování? To se podrobně dozvědí na akcích pořádaných v rámci akcí pořádaných u příležitosti Světového dne investičních fondů. Jde například o to, dát si pozor, zda finanční instituce má licenci či přesně zjistit, kdo investici nabízí a do čeho má být vložena.

Kdo se narodil 19. dubna

Svět