Baštami svobodného tisku jsou Kanada, Spojené státy, Austrálie, Nový Zéland, Japonsko a také část Evropy včetně Česka a Slovenska. Svobodně pracuje tisk rovněž v Izraeli, Ghaně, Uruguayi či Kostarice. Ne všechny státy Evropské unie však dostaly hodnocení jako svobodné: Itálie, Chorvatsko, Maďarsko, Řecko, Rumunsko a Bulharsko byly označeny jako částečně svobodné.

Částečná svoboda je podle Freedom House také například ve velké části Jižní Ameriky, v Jihoafrické republice či v Indii. Z Evropy takové hodnocení má vedle již zmíněných unijních členů i Srbsko či Ukrajina.

Nesvobodný je podle americké organizace tisk v Mexiku, východní Africe, v arabských státech, v Číně, Kazachstánu a také v Rusku. Do zvláštní kategorie, která má označení nejhorší z nejhorších, Freedom House zařadil Kubu, Eritreu, Bělorusko, Sýrii, Írán či KLDR.

Ze 199 hodnocených zemí a teritorií bylo 63 označeno jako svobodných, 71 částečně svobodných a 65 jako nesvobodných. Freedom House uděluje v různých sledovaných kategoriích zemím za prohřešky body tak, že celkové hodnocení může dosáhnout nuly (nejvíce svobodná země) až 100 bodů (nejméně svobodná země).

Česko letos získalo 21 bodů, loni to bylo o jeden bod méně. Nejlepších výsledků dosáhly tradičně severské státy, Norsko se Švédskem mají po deseti bodech, Finsko 11 a Dánsko 12 bodů. Z českých sousedů je na tom nejlépe Německo (18 bodů), zatímco Rakousko (22 bodů), Slovensko (24 bodů) a Polsko (26 bodů) za Českem zaostávají. Nejhůře hodnocená KLDR má 97 bodů.