Býk
Autor: CNC

20. duben <<< 21. duben >>> 22. duben

Lidé narození 21. dubna jsou Býci.  


Svátek slaví Alexandra

 • Mužský protějšek: Alexandr
 • Nejpoužívanější domácí podoby: Alex, Alexa, Lex, Lexy, Saša, Sašenka
 • Původ: Jméno Alexandra je řeckého původu. Pochází z řeckého slova „Alexandros“, které znamená „obránce mužů“. Alexandra je tedy „obránkyní mužů“.
 • Povaha: Alexandry jsou praktické a materialistické. Rády mají věci pod kontrolou.
 • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro ženy narozené ve znamení Lva, Panny, Vah a Štíra.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Mezinárodní den kreativity a inovací

Mezinárodní den kreativity a inovací byl stanoven OSN teprve v roce 2017 a poprvé se slavil v roce 2018. Každý rok se k oslavám přidávají další země. Cílem je zdůraznit kreativitu, která je uvnitř nás všech.

Kreativita a tvořivost 21. století významně přispívá k bohatství národů a jedná se o velmi dynamické odvětví. Usnadňuje dialog a porozumění mezi národy. Jedná se o důležitý sektor světové ekonomiky nazýván jako kreativní ekonomika.

Patří sem audiovizuální projekty, divadelní a výtvarné umění nebo třeba design. Pro státy je tato ekonomika důležitá z hlediska příjmů, tvorby pracovních míst nebo výdělků z vývozu. 

Oslavy tohoto dne jsou inspirované velkým umělcem a kreativcem Leonardem da Vincim, který se narodil 15. dubna 1452. Den je stanoven přesně na 6 dnů po jeho narozeninách. Každý by v sobě měl najít tohoto génia, měl by se podívat do svého nitra a najít si své vlastní Da Vinci. Když budeme kreativní a inovativní, podaří se nám řešit problémy novým způsobem. Najdeme lepší a účinnější způsoby řešení. 

Tento den bychom měli oslavit tak, že se zastavíme a popřemýšlíme o svém životě, práci, rodině a dalším. Nemůžeme něco dělat jinak, lépe? Nemůžeme nějak zlepšit nebo změnit život nebo práci okolí? Najděme nové cesty a způsoby, jak můžeme svůj život, nebo život jiných postavit na lepší kolej.

2015: Vnučka Peroutky zažalovala prezidenta

21. dubna 2015 novinářka a podnikatelka Terezie Kaslová,vnučka spisovatele, dramatika a publicisty Ferdinanda Peroutky, podala žalobu na prezidenta Miloše Zemana kvůli tvrzení hlavy státu, že její dědeček v době vzrůstající moci nacistického Německa napsal do časopisu Přítomnost článek s titulkem Hitler je gentleman.

Žádný takový článek se prezidentovu mluvčímu Jiřímu Ovčáčkovi nepodařilo objevit. Nenašel jej nikdo ani poté, co Zeman za jeho nalezení vypsal stotisícovou odměnu.

Soudní spor o omluvu se táhl roky. Ukončil jej až v říjnu 2021 Nejvyšší soud, který potvrdil rozsudek, podle něhož náleží Peroutkově vnučce omluva za prezidentův výrok.

S rozhodnutím nebyla spokojená ani jedna strana sporu. Dovolání ministerstva financí, které se má omlouvat jménem státu za Zemana, soud odmítl. Dovolání Kaslové, která žádala omluvu i za další prezidentova tvrzení, soudci zamítli.

Kdo se narodil 21. dubna

Svět

 • 1915 – Anthony Quinn, mexicko-americký herec, malíř a scenárista († 3. června 2001)
 • 1926 – Alžběta II., britská královna († 8. září 2022)
 • 1958 – Andie MacDowell, americká herečka
 • 1959 – Robert Smith, britský hudebník
 • 1970 – Glen Hansard, irský hudebník a herec
 • 1991 – Max Chilton, britský pilot Formule 1